Nehledejte čas na běhání. Vytvořte si ho!  

Shot of trail runner stretching while looking landscape from mountain peak.

Ráda byste začala s pravidelným běžeckým tréninkem, ale zdá se, že den nemá dostatečný počet hodin. Jak v nabitém rozvrhu získat čas pro sebe? Řiďte se našimi tipy.   

původní článek v časopisu

Originální článek včetně grafiky a videa najdete

Dejte sbohem přesčasům 

Podle průzkumů tráví Češi v práci zhruba
o hodinu a půl déle, než za co jsou placení. A i když by se na první pohled mohlo zdát, že toho stihnou víc, opak je pravdou. Vyznavači přesčasů si tak pouze práci rozloží do delšího časového úseku, nechají se snadno od plnění úkolů odvádět brouzdáním po internetu, častěji kontrolují sociální sítě a tráví více času na obědě. Domů pak přichází pozdě a nemají dostatek prostoru ani energie na své zájmy a sportovní aktivity. Bez fyzického i mentálního restartu jsou pak v dalších dnech v práci pomalejší. 

Jak na to: Každé ráno si naplánujte svůj pracovní den a snažte se úkoly splnit pokud možno v limitu. Přesčas při uzávěrce nebo jiné náročné události není problém, ale rozhodně by se z toho nemělo stát pravidlo. 

Dobře jezte, spěte a hýbejte se

Pokud nevíte, kde vzít čas, tyto aktivity tedy rozhodně nešiďte. Naopak je berte jako základní pilíře každého dne a vyhraďte si pro ně prostor. Díky dostatečnému odpočinku, kvalitní a pestré stravě a pravidelnému pohybu se budete cítit fit a mít tak energii i motivaci. 

Jak na to: Dopředu určete, jak často chcete chodit běhat a dodržujte to. Pro začátek buďte s dávkováním opatrná. Po každém tréninku si pak dopřejte den na regeneraci.  Dbejte o spánkovou hygienu, usínejte a vstávejte každý den zhruba ve stejnou dobu.  Chystejte si zdravé obědy do krabičky, mějte s sebou v kabelce vždy sáček mandlí, ořechů a trochu ovoce. A nebičujte se, když občas trochu zhřešíte. 

Praktikujte pravidlo 2 minuT

Možná už jste o něm slyšeli, zpopularizoval ho kouč David Allen, autor knihy Mít vše hotovo. Jde v něm o to, že pokud vám nějaká činnost zabere méně než dvě minuty, pusťte se do ní ihned a neodkládejte ji. Když ji totiž odsunete na později, bude se vám neustále vynořovat jako další úkol. Zaměstná paměť, funguje jako stresor a ve finále vám tak její plnění zabere daleko víc času. 

Jak na to: Když si během dne vzpomenete, že je potřeba objednat děti na očkování, zavolat družinářce nebo si vzít vitamin D, udělejte to právě teď.

Zamyslete se nad tím, co je důležité

Pokud to totiž neuděláte, můžete za 5 let zjistit, že 80% toho, do čeho jste investovaly energii, nevedlo k ničemu.  Bez plánu a vize vám čas doslova proteče mezi prsty. Strávíte ho většinou bezcílným brouzdáním po e-shopech, sněním bez reálného dopadu, činnostmi, které vás nebaví a prací, která vás nenaplňuje. 

Jak na to: Vnímejte svůj čas jako to nejcennější, co máte. Udělejte si seznam svých přání, naplánujte cesty, které chcete podniknout, nové aktivity, kterým byste se rádi věnovali a pojďte do toho. Plán začít běhat do seznamu rozhodně nezapomeňte zařadit. 

Nebuďte doma na všechno sama

My ženy trávíme v průměru 74 hodin týdně domácími pracemi a péčí o děti a k tomu máme poněkud nepraktickou vlastnost. Myslíme si, že vše zvládneme samy a většinou lépe, než naše okolí. Je jen otázkou času, kdy přijdeme k rozumu a pochopíme, že je daleko efektivnější některé úkoly delegovat. 

Jak na to: Do úklidu zapojte ostatní členy rodiny, a pokud o tom už delší dobu přemýšlíte, najměte si někoho. S nákupy vám pomohou obchody s rozvozem, u kterých budete mít seznamy svých oblíbených produktů a ty jen doplníte dle aktuální potřeby. Poproste babičky o hlídání dětí. Kdykoliv budete mít pocit, že je toho na vás moc, požádejte o pomoc.  

Zautomatizujte úkony, které se opakují

V našem každodenním životě se většina úkonů neustále opakuje. I tak máme často tendenci, nechat se jimi snadno vyvést z rovnováhy. Dostáváme se do skluzu, jsme podráždění, ve stresu. 

Jak na to: Ráno si zaveďte systém rituálů, díky kterým se hladce dostanete z domu. Vstaňte raději o chvíli dřív, ať si vše v klidu nachystáte. Pamatujte, že doma by každá věc měla mít své stálé místo, kde ji vždy s jistotou najdete. Takový přístup vám ušetří neustálé hledání a s tím související rozladění. 

Osvojte si Timeboxing

Pod tímto moderním termínem se ukrývá časové rámování jednotlivých činností, které vyžadují více času a koncentrace. Řekněme, že potřebujete zapracovat na projektu pro klienta. To je často situace, kdy raději sáhnete po mobilu a kontrolujete, co je nové na Instagramu, nebo Facebooku. Prostě prokrastinujete.

Jak na to: Vyhraďte si na splnění úkolu časový úsek a během něho nedělejte nic jiného: vypněte mobil, e-mail, facebook a soustřeďte se jen na to, co máte udělat. Za hodinu vám nic neuteče a ještě budete mít za sebou kus práce. 

Možná budete překvapená, že při dodržování těchto pravidel a efektivním hospodaření s časem si vytvoříte dostatečný prostor pro svoje aktivity – pro běh, jógu, četbu nebo relaxaci. A to je přeci skvělá odměna.