0.00Kč

Žádné produkty v košíku.

Žena, běh a zdraví

Sdílej článek:

Date:

Rozdíl mezi muži a ženami není pouze vizuální, ale pokud mluvíme o běhu, jsou tu věci, které byste měly vědět.. Kromě škály zranění, která mohou potrápit všechny běžce – bolesti bércových svalů, zčernalé nehty na nohou, zánět šlach – tu jsou zdravotní záležitosti, rozšířené mezi ženami běžkyněmi a některé jsou výhradně ženské.

Menstruační problémy

Přestože si některé ženy stěžují na nepohodlí během periody, je už obecně známé, že menstruace má pouze omezený vliv na výkonnost při cvičení. Ženy běhají dobře, lámou rekordy a vyhrávají šampionáty během všech fází menstruačního cyklu. Klinické studie prokázaly, že během menstruace nedochází ke změnám srdečního rytmu, síly ani vytrvalosti. Cvičení může naopak přispět k tomu, že se před i během menstruace cítíte lépe a někteří lékaři dokonce fyzickou aktivitu doporučují ženám, které během tohoto období měsíce trpí velkým diskomfortem.  

Avšak úplné vynechání menstruace je pro běžkyně velmi nebezpečné. Ženy, které usilovně trénují, podstupují vyšší riziko tzv. „atletické amenorrhoey“, nepravidelných nebo vynechaných cyklů. Tréninkový stres, tlak na výkonnost, nízký objem tělesného tuku a nedostatečná výživa jsou dalšími přispívajícími faktory.

Jedním z nejvážnějších důsledků amenorrhoey je osteoporóza, ke které dochází, když klesne hladina ženských hormonů, které udržují přítomnost vápníku v kostech. Časné onemocnění osteoporózou sebou nese vysoké riziko stresových a akutních zlomenin, a protože nelze hustotu kostí snadno zvýšit, toto nebezpečí trvá pak po zbytek života.

Znepokojující je také vymizení ovulace. A protože ženy mohou menstruovat i když nedojde k ovulaci, není přítomnost menstruace garancí zdravého menstruačního cyklu. Chybějící ovulace je signálem nízké nedostatečné hladiny progesteronu, která může vést ke zvýšené stimulaci děložní sliznice, což je krok k riziku rakoviny endometria (výstelky dělohy). Tělesná teploty ženy je obvykle nižší na počátku měsíčního cyklu a vyšší jeho poslední dva týdny. Zvýšení teploty se objeví v období ovulace. Abyste zaznamenala cyklus, první věc, co ráno uděláte je, že si změříte teplotu. Jestliže vaše záznamy vedou k jakékoli nepravidelnosti, navštivte lékaře.

Hormonální antikoncepce (HAK)

Vědci odmítají existenci vlivu HAK na atletickou výkonnost. Byť ale většina studií prokázala, že HAK nemá vliv na výkonnost, některé průzkumy naznačují, že může lehce snižovat aerobní kapacitu. 

Na druhou stranu ale některé běžkyně vnímají, že jim HAK pomáhá utlumením menstruačních symptomů. Tyto běžkyně dávají přednost HAK proto, že mohou mít svůj cyklus pod kontrolou a nemusí tak menstruovat v termínu jejich závodu. Přestože posun cyklu pomocí HAK je bezpečný, odborníci se shodují, že toto by měla žena udělat pouze několikrát v roce – pouze pro nejdůležitější závody. 

Běháte-li rekreačně, nemusíte se vlivem HAK na atletickou výkonnost nijak znepokojovat. Jste –li ale závodní běžkyní a nechcete riskovat snížení aerobní kapacity, zvažte jinou možnost antikoncepce.

Osteoporóza                

Cvičení může ženám pomoci budovat a udržet úroveň hustoty kostí, ale ženy, které nemají pravidelný menstruační cyklus, tyto benefity nutně nezískají. Několik studií prokázalo, že ženy s porušeným menstruačním cyklem utrpí častěji stresovou zlomeninu než jejich vrstevnice s normálním cyklem. Je typické, že tyto ženy mají nižší hladinu hustoty kostních minerálů. Přestože je obecně přijímáno, že hormonální poruchy a předčasné snížení hustoty kostí jsou synonymem pro ženskou atletiku, vztah příčiny a následku není jasný. Někteří vědci se například domnívají, že druh žen, které to táhne k intenzivnímu cvičení, více projevují stres i ve všech ostatních oblastech života, což může ovlivňovat hladiny hormonů i bez jakéhokoli fyzického výkonu. 

Odborníci souhlasí, že ženy musí samy sebe chránit před předčasnou/ranou osteoporózou. Toto je obzvláště důležité po 35.roku života, kdy už organizmus ženy nebuduje kostní masu, ale může si své rezervy pouze udržet. Měla byste dělat vše proto, abyste si byla jistá, že vám neřídnou kosti. To znamená – konzumovat dobře vyváženou stravu – k tomu další živiny, zejména vápník. Měla byste se ujistit, že celkově jíte dostatek tuků a kalorií, abyste mohla udržet svou úroveň cvičení. Hlídejte svůj menstruační cyklus a objevíte-li nějaké nepravidelnosti, konzultujte je s lékařem.

Intenkontinence

Kvůli své anatomii jsou ženy náchylnější k stresové intenkontinenci. Odhaduje se, že každá druhá žena má zkušenost s určitou úrovní úniku moči a to je nepříjemné a znepokojující. 

Přestože běh intenkontineci nezpůsobuje, může ji přivodit u žen, které k ní mají sklon. Mnoho žen našlo úlevu posilováním svalů pánevního dna Kegelovými cviky. Jde v principu o to zatínat pánevní svaly tak, jako byste chtěla zastavit močení. Několik vteřin vydržte a pak uvolněte. Existují také různé přístroje ke kontrole úniku moči. Promluvte si se svým praktickým lékařem. 

Akné

Běžkyně můžou často trápit kožní problémy – na obličeji, v linii vlasů, v horní části zad, na hrudníku, pažích a hýždích. Produkce potu spolu s vlasovými váčky nebo třením a otíráním oblečení je vzorec pro vznik akné. Zvýšená tělesná teplota a vlhkost problém ještě zhorší, stejně jako např. opalovací krém nebo make-up, které se vpijí do pokožky a ucpou póry.

Jak se vyhnout akné

 • před během omezte použití make-upu a produktů pro péči o vlasy a umyjte si obličej a pak znovu, než znovu nanesete make-up
 • používejte na obličej a krk pouze opalovací krém speciálně určený pro tyto části těla. Na zbytek těla použijte raději gel nebo mléko, než krém
 • oblasti náchylné ke vzniku akné potřete bezprostředně po běhu tampónem nebo kapesníčkem napuštěným astringentem. Jakmile totiž vaše přirozená mastnota pokožky zchladne, ztuhne a to může vést k ucpávání pórů
 • převlečte se ze zpoceného oblečení hned po běhu, a co nejdříve se osprchujte
 • důkladně čistěte oblasti pokožky náchylné k akné. Jemné tření je prospěšné, ale nedřete kůži příliš

ROČNÍ ZVÝHODNĚNÉ ČLENSTVÍ

365 Kč
/ rok
1 měsíc
placeholder text
0

Ušetřete jednorázovým nákupem ročního zvýhodněného členství 35% z celkové ceny členství na zkoušku.Členství můžete kdykoli zrušit a vrátíme vám poměrnou část vaší platby.

/ rok
za měsíc
placeholder text
0
 • Časopis Běžec Benefit+
 • Prémiové články
 • Podcast / Video Podcast
 • Týdenní zpravodaj pouze pro členy
 • 50% sleva na eShop bezec.eu
 • Výzva Běžce+ a 1 kredit pro kamaráda
 • Liga Běžce+ a 1 startovné pro kamaráda

ČLENSTVÍ NA ZKOUŠKU

0
45 Kč
/ měsíc
1 měsíc
placeholder text
/ rok
za měsíc
placeholder text

Za prvních 30 dní zaplatíte 1 Kč, následně 45 Kč za měsíc. Platba bude strhávána formou pravidelné platby prostřednictvím platební karty. Členství můžete kdykoli bez závazku zrušit ve svém účtu.

0
 • Časopis Běžec Benefit+
 • Prémiové články
 • Podcast / Video Podcast
 • Týdenní zpravodaj pouze pro členy
 • 50% sleva na eShop bezec.eu
 • Výzva Běžce+ a 1 kredit pro kamaráda
 • Liga Běžce+ a 1 startovné pro kamaráda
Štěpán Běžec
Štěpán Běžechttps://www.bezec.eu
Tento článek je dílem redakce on line magazínu Běžec Benefit +
spot_imgspot_img

V časopisu take najdete:

Newsletter každé pondělí

Podobné články
běžec plus

Intervalový trénink pro začínající běžce – nejlepší start!

Je to jeden z nejefektivnějších způsobů běžeckého tréninku a...

Co s vaším tělem udělá běh při teplotách pod nulou?

Každý rok od podzimu do jara se běžci, cyklisté...

Jak natrénovat dlouhý běh, když na něj není čas?

Jedním ze zdánlivě neotřesitelných pravidel běžeckého tréninku je, že...

21 klíčových rad pro ženy co chtějí začít s běhěm !

Neměly byste hledat omluvu proto, že vyběhnete, když je...