Běh dle tepové frekvence 1. díl – Jak vybudovat vytrvalost, srazit tepy a přitom se nezadýchat.

18773

Velice často se běh přirovnává ke stavbě nového domu a je to docela trefné. K tomu, abyste za rok usedli ve svém vysněném obývacím pokoji potřebujete ujít ještě dlouhou cestu. Začátek této cesty je mít pozemek, na kterém budeme stavět. Běžec má místo kusu hlíny své tělo. Stejně tak jako musíme pozemek připravit pro vybudování základové desky, srovnat ho a vytyčit hranice domu, tak i my, bez ohledu na to, zda již běháme či s během začínáme, musíme připravit naše tělo pro stavbu základní běžecké vytrvalosti.

Úvod

Neznám nikoho, kdo staví dům takovým způsobem, že prostě vezme kreditku, nakoupí materiál a podle pocitu začne stavět. Tohle neudělá ani dobrodruh, ani šílenec, tedy jen pokud nechce stavět nějakou středověkou zemnici.

Většinou si budoucí stavitel nejprve najme architekta (v našem případě trenéra) a požádá ho o vypracování projektu (tréninkového plánu), podle kterého bude realizovat stavbu (trénovat) za dodržení stavebních postupů (tréninkových postupů), nebo si již koupí hotový projekt (tréninkový plán).

Když pominu věci technické, jako je přivedení inženýrských sítí (vybavení) a oplocení pozemku (časový rozvrh, kdy budu běhat), prvním krokem naší stavby je základová deska, na které bude náš vysněný dům stát. Čím pevnější a kvalitnější bude, tím stabilnější bude náš dům. Pokud tuto klíčovou část podceníme, čeká nás katastrofa. Buď nám do domu bude zatékat, nebo deska popraská a tím může popraskat vše, co na ní postavíme. V našem případě představuje základovou desku zimní příprava, kdy budujeme obecnou vytrvalost a případné podcenění se nám vrátí v podobě zdravotních komplikací menšího či většího rázu v závislosti na tom, jak jsme zimní přípravu podcenili.

Tak jako u hotového domu, který je navenek i uvnitř krásný a obklopený upravenou zahradou, základová deska není vidět. Stejně tak je tomu se zimní přípravou. Ty největší změny, pokud budete trpělivě a svědomitě pracovat, se projeví uvnitř vašeho těla. K tomu, abyste dosáhli svého cíle a vybudovali si pevný základ, budete potřebovat minimálně tři věci, bez kterých se neobejdete.

Budete muset investovat.

Tento obsah je určen pouze pro předplatitele

Pro odemknutí tohoto obsahu se prosím přihlaste k odběru. Pro získání přístupu zadejte svůj e-mail.
Vaše e-mailová adresa je 100% chráněna před spamem!

Napiš k článku svůj komentář