Jaký vliv má antikoncepce na váš běžecký výkon?

Young woman with pills at home, closeup. Gynecology concept

Dnes už se těžko věří, že existoval svět bez internetu. Můžeme randit, nakupovat, studovat, chatovat, aniž bychom vystrčili nohu z pohodlí bytu. Z mnoha směrů je tato technologická závislost úchvatná. Zdá se, že na internetu naleznete odpověď snad na každou otázku. Během posledních deseti let byl pro mne, jako běžkyni, internet neocenitelným zdrojem – informoval mě, kdy ledovat podrážděný sval a kdy ho naopak zahřívat, zásoboval mě informacemi o tom, jaké vitamíny používají olympionici a já tak mohla také „nabít zbraně“.  Proto přirozeně, když jsem se rozhodovala o správné antikoncepci, obrátila jsem se na můj milovaný internet a dala do vyhledavače: „Vlivy různých druhů antikoncepce na běžkyně“ – výsledek byl Nic.

Nepřítomně jsem zírala na monitor, kde se rolovaly výsledky hledání. Fórum za fórem, všude ta stejná otázka, kterou jsem položila i já. Jediné stránky jen vzdáleně připomínaly nějaké vědecky podložené výsledky, pouze vágně informovaly o tom, že různá antikoncepce měla různý vliv na různé ženy. Uf.

Po několika minutách zbytečného surfování, jsem se obrátila na slibnější, přestože ne zrovna objektivní, stránku – Facebook. Poslala jsem zprávu 60 běžkyním, které, jak jsem se domnívala, mohly mít nějakou zkušenost s vlivem antikoncepce na jejich běh. Odpovědi, které mi přišly, byly ohromující, stejně frustrované, jako ta má.

Stejně jako já, většina dotázaných žen se pokoušela najít na internetu odpověď na to, jak antikoncepce ovlivní jejich život jako běžkyně, ale našly pouze nepodložené informace a frustrující diskuzní fóra. Řetězec zpráv byl delší a delší, jak běžkyně začaly sdílet své zkušenosti s různými metodami antikoncepce. Pro většinu z nich bylo nalezení správné metody během na dlouhou trať, systémem pokus – omyl. A já všechny jejich informace dychtivě hltala.

Příběhy narůstaly a já si uvědomila, že díky obsahu zpráv na Facebooku, jsem posbírala víc informací o vlivu antikoncepce na běžkyně, než k tomu datu bylo na internetu. A tyto informace jsou příliš cenné, než abych je nesdílela, a tak chci má zjištění odhalit i vám.

Antikoncepční pilulka

Tato dnes velmi populární antikoncepční metoda má jak své silné, tak i své slabé stránky.

Pozitiva: často mají ženy, které trénují příliš mnoho, sklony k ztrátě menstruačního cyklu. Hormonální antikoncepce a zvlášť ta s nízkým obsahem dávky hormonů může tělo povzbudit k pravidelnosti cyklu a redukuje tak riziko vzniku osteoporózy u žen, které by jinak cyklus ztratily. Přestože průkaznost cyklu samotného není tak jistá, vstřebávání vápníku v kostech žen, které antikoncepci užívají, je dokázáno.

Negativa: Pro spoustu běžkyň, a zvlášť pro ty, které se snaží zhubnout, je hormonální antikoncepce nepříjemná svým vlivem na zadržování vody a nabírání hmotnosti, což vede ke snížení běžeckého výkonu. Spousta žen s hormonální antikoncepcí také uvedlo, že cítily, jak se snížila jejich soutěživost a některé dokonce, že se cítily „být mimo“.

Je zřejmé, že některé ženy reagují na hormonální výkyvy v organizmu silněji než jiné, a z odpovědí, které mi došly, plyne, že máte-li silný PMS (premenstruační syndrom), budete pravděpodobně i silně ovlivněná hormonální antikoncepcí – na rozdíl od žen, které nezažívají žádné emocionální nebo fyzické změny v době před menstruací.

Antikoncepční tělísko

Tělísko je zavedeno do dělohy a tam zůstává po dobu 5-10 let, početí zabraňuje buď uvolňováním hormonu, nebo pomocí měděné spirálky

Pozitiva: Tělísko s mědí (na 10 let) je nehormonální a podporuje pravidelnost cyklu bez rizika nárůstu hmotnosti, zatímco hormonální tělísko (na 5 let) zmírňuje menstruační bolesti a sílu krvácení, což je lákavé pro běžkyně, které by jinak riskovaly silnou menstruaci a křeče ve dni závodu.

Ženy, které tělísko používaly, odpověděly, že nepocítily na svém těle žádné změny během tréninků a tělísko by klidně doporučily.

Negativa: Měděné tělísko může vyvolat křeče a silnější krvácení, ženy, které mají zkušenost s oběma typy tělísek se shodují, že měděné tělísko způsobuje několik dní po zavedení jisté nepohodlí při běhu.

Kondom

*Do této kategorie patří i pesar.

Pozitiva: Jelikož jsou kondomy nehormonální, jejich vliv na běžce je naprosto nulový. Jedna z běžkyň, které odpovídaly, je dvojnásobná olympionička. Napsala, že ona, stejně jako většina elitních běžkyň, volí kondom kvůli negativním vedlejším účinkům, které zažila během užívání hormonální antikoncepce.

Negativa: Z pohledu běhání, žádná

Výpočet plodných dnů

Pozitiva: Běžci často ignorují signály těla (bolest, únavu atd…) a výpočty plodných dnů, kdy se sleduje tělesná teplota, poševní tekutina, vše se zaznamenává do grafu – to vše vede ženu k tomu, aby začala vnímat své vnitřní hodiny.

Výpočet plodných dnů spoléhá na používání mechanické antikoncepce nebo sexuální abstinenci během doby ovulace a stejně tak během plodných dnů.

Výpočty plodných dní se ze všech antikoncepčních prostředků zdají být nejvhodnější, nevyžaduje 

změnu tréninkového režimu a pochopitelně nijak neovlivní přirozený cyklus běžkyně.

Negativa: Přesné měření bazální teploty vyžaduje vstávat každý den v naprosto stejnou dobu, obzvláště během plodných dnů, což může být problém, neboť běžecké závody často startují velmi brzy ráno a mohou tak režim dne úplně rozhodit. Toto je však jediná stinná stránka této metody.

Nejdůležitější věc, kterou jsem si tímto „výzkumem“ uvědomila, že zásadní je, že my, ženy sportovkyně, mezi sebou sdílíme své zkušenosti. Takže, běhejte s kamarádkou, proberte při běhu věci, o nichž se moc nemluví, a užijte si příjemný čas mimo internet.

  • Žádná z výše uvedených informací není podložená radou lékaře. Proto výběr pro vás vhodné antikoncepce s lékařem vždy konzultujte.10

Napiš k článku svůj komentář