0.00Kč

Žádné produkty v košíku.

Intervaly mohou zvrátit některé projevy stárnutí svalů u žen

Sdílej článek:

Date:

Nový výzkum ukazuje, že změna struktury těla nemusí trvat moc dlouho. Vědci odhalili, že 20 minutový intervalový trénink může u žen po menopauze pomoci zlepšit jejich kondici, snížit tělesný tuk a zvýšit objem svalové hmoty. Objem takto získané svalové hmoty byl, podle vědců, podobný tomu, jaký byste zaznamenali v silovém tréninku. Ukázalo se, že cvičení bez dynamických prvků nemá stejný efekt.

původní článek v časopisu

Originální článek včetně grafiky a videa najdete

Díky klesající produkci estrogenu je menopauza obvykle doprovázena trojicí nepříjemných tělesných změn: pokles objemu svalové hmoty, zvýšení tělesného tuku, zejména v oblasti břicha, a snížení aerobní kondiční aktivity. Výsledkem je, že ženy po menopauze, které mají nadváhu, mívají vyšší riziko vzniku inzulínové rezistence – což je stav, kdy vaše buňky nemohou z krve tak lehce absorbovat cukr a to vede ke zvýšení jeho hladiny v krvi a ke zvýšení rizika vzniku diabetu – a také kardiovaskulárních chorob. 

Dobrou zprávou však je, že tyto změny nemusí být nevyhnutelné. Podle nové studie, zveřejněné v časopise Menopause, může mít významný účinek i zdánlivě nevýznamné množství intervalového tréninku. Předchozí výzkum prokázal význam tréninku intervalových sprintů pro snížení objemu tuku a získání svalové hmoty u mladších mužů a žen. Takže vědci chtěli zjistit, zda to samé platí i pro starší ženy. Vybrali skupinu 40 žen po menopauze a rozdělili je na dvě skupiny – „cvičební“ a „sedavou“. Cvičební skupina se zúčastnila osmitýdenního programu s tréninkem sprintu, který na cyklotrenažéru trval celkem 20 minut – skládal se z 8 sekundových sprintů a 12 sekundového šlapání s nízkou intenzitou – a to třikrát týdně. Což je dohromady jen osm hodin cvičení. Do konce programu, ženy v této skupině, přibraly průměrně 0,7 kg svalů na nohou a trupu, ztratily asi 0,36 kg tělesného tuku a zvýšily aerobní zdatnost o 12 procent. V „sedavé“ skupině nedošlo k žádné změně.

Výzkum prokázal, že  nárůst svalové hmoty je srovnatelný s účinky silového tréninku. Ale sprinty nabízejí rychlejší možnost nárůstu svalové hmoty v oblasti trupu a nohou, ve srovnání s posilováním, které by vyžadovalo více času pro dosažení podobných výsledků. „Pokud jde o mechanismus, ten není jasný“, dodala. Pravděpodobně však jde o velké zvýšení syntézy mitochondriálních a myofibrilárních proteinů v nohách, díky sprintu na kole a zvýšení syntézy proteinů v trupu, díky konstantní izometrické kontrakci – ty obě pomáhají při růstu svalů. (Pozn. red.: Izometrická kontrakce je činnost svalu, při které sval nemění svoji délku, ale napětí.) Pokud nejste fanouškem sprintu, můžete dosáhnout stejných výsledků zvětšením vzdálenosti při dalším běhu? 

„Pravděpodobně ne. Bylo prokázáno, že intervalové sprinty vedou k mnohem větším zdravotním přínosům, ve srovnání s aerobním cvičením (jako je běh ve vyrovnaném tempu) nebo s klidnými procházkami, a to za mnohem kratší dobu,“ uvedla.

ROČNÍ ZVÝHODNĚNÉ ČLENSTVÍ

365 Kč
/ rok
1 měsíc
placeholder text
0

Ušetřete jednorázovým nákupem ročního zvýhodněného členství 35% z celkové ceny členství na zkoušku.Členství můžete kdykoli zrušit a vrátíme vám poměrnou část vaší platby.

/ rok
za měsíc
placeholder text
0
 • Časopis Běžec Benefit+
 • Prémiové články
 • Podcast / Video Podcast
 • Týdenní zpravodaj pouze pro členy
 • 50% sleva na eShop bezec.eu
 • Výzva Běžce+ a 1 kredit pro kamaráda
 • Liga Běžce+ a 1 startovné pro kamaráda

ČLENSTVÍ NA ZKOUŠKU

0
45 Kč
/ měsíc
1 měsíc
placeholder text
/ rok
za měsíc
placeholder text

Za prvních 30 dní zaplatíte 1 Kč, následně 45 Kč za měsíc. Platba bude strhávána formou pravidelné platby prostřednictvím platební karty. Členství můžete kdykoli bez závazku zrušit ve svém účtu.

0
 • Časopis Běžec Benefit+
 • Prémiové články
 • Podcast / Video Podcast
 • Týdenní zpravodaj pouze pro členy
 • 50% sleva na eShop bezec.eu
 • Výzva Běžce+ a 1 kredit pro kamaráda
 • Liga Běžce+ a 1 startovné pro kamaráda
Štěpán Běžec
Štěpán Běžechttps://www.bezec.eu
Tento článek je dílem redakce on line magazínu Běžec Benefit +
spot_imgspot_img

V časopisu take najdete:

Newsletter každé pondělí

Podobné články
běžec plus

Intervalový trénink pro začínající běžce – nejlepší start!

Je to jeden z nejefektivnějších způsobů běžeckého tréninku a...

Co s vaším tělem udělá běh při teplotách pod nulou?

Každý rok od podzimu do jara se běžci, cyklisté...

Jak natrénovat dlouhý běh, když na něj není čas?

Jedním ze zdánlivě neotřesitelných pravidel běžeckého tréninku je, že...

21 klíčových rad pro ženy co chtějí začít s běhěm !

Neměly byste hledat omluvu proto, že vyběhnete, když je...