MEDITACÍ PROTI VYHOŘENÍ

Sdílej článek:

Date:




Každý z nás zažívá určitý stres a v průběhu času si i malé stresory mohou vybrat velkou daň na našem duševním i fyzickém zdraví. Pojmy jako vyčerpání a vyhoření dnes slýcháme denně. 

Jak předejít tomuto stavu? Nechce to moc, stačí si pravidelně najít pár minut denně. Stejně jako si čistíte zuby, vytvořte si z meditace stejnou každodenní rutinu.

Nejnovější moderní studie prokazují pozitivní přínos meditace jak ve zvýšené koncentraci, tak i prokazatelné odolnosti vůči stresu a snížení projevů úzkosti. Možná Vás překvapí i její přímý vliv na tělo. Meditace pomáhá snižovat krevní tlak, zvyšuje průtok krve do srdce a snižuje svalové napětí – včetně svalů, které způsobují bolest hlavy spojenou se stresem!

Je dobré si říct, co vlastně meditace je. Meditace není stav bez myšlenek. Je to stav, kdy učíme naši mysl, aby se zaměřila na jeden bod a po určitou dobu se na něj koncentrovala. Nejčastěji začínáme se zaměřením pozornosti na dech, kdy pozorujeme, jak dech proudí v našich nosních dírkách. Jak snadné se to zdá, tak ne zcela snadné to pro nás bývá, avšak změna stojí za to. Díky meditaci, získáte odstup a nadhled nad svými emocemi a smysly. Zaměření pomáhá vyladit rozptýlení myšlenek a dokončit úkoly před sebou. Toto lepší zaměření vede k lepšímu stanovení si priorit a ke správným rozhodnutím. Jinak řečeno, vidíte jasněji a snadněji nacházíte i řešení, pro zátěžové (stresové) situace, které život přináší. 

Mnoho zaneprázdněných pracujících lidí má pocit, že meditace je jen další časově náročná činnost, kterou lze přidat k již tak plnému dni. Opak je však pravdou. Jen pár minut denně je pro Vaši mysl jako dobití baterek pro Váš mobil, kdy v důsledku zvýšíte Vaši produktivitu, a zároveň předejdete vyhoření, které by Vás mohlo stát týdny rekonvalescence.

Další nespornou výhodou je, že pravidelná praxe podporuje klidný spánek a sílu vzdát se nezdravého životního stylu. 

Navíc, mnoho běžných nemocí se zhoršuje právě stresem a meditace pomáhá udržovat stres na uzdě. Bylo prokázáno, že snižuje závažnost příznaků od řady onemocnění, od artritidy přes alergie až po rakovinu a PMS. Meditace také pomáhá budovat silnější imunitní systém a zlepšuje pooperační hojení. (Samozřejmě není náhradou za léky. Mnoho lékařů, nejen neurologů, nyní meditaci doporučuje jako doplněk k modernímu lékařskému ošetření.) Pokud hledáte zlepšení svého fyzického zdraví, není opravdu důvod proč to nevyzkoušet.

Mnoho lidí naráží na problém zavést nový zvyk a udělat si z jen rutinu. Může vám pomoci stanovit si takový čas, který budete s to udržet pravidelně každý den. Ideálně i stejný čas pro Vaši meditaci. 

Doporučení: Začněte pěti minutami denně, můžete vstát o 10min dřív nebo naopak, jděte o 10min dřív do ložnice. Použijte časovač, který vám pomůže měřit stanovený čas (např. alarm na mobilu) – jsou dny, kdy budete chtít zůstav v meditaci déle, a budou ty, kdy i 20s bude nepřekonatelně dlouhých. Pohodlně se posaďte tak, aby Vaše páteř byla rovná (můžete sedět na židli nebo si dát pod sedací kosti ručník) a posed pohodlný. Zavřete oči a začněte pozorovat Váš dech v nosních dírkách, jak s nádechem stoupá a s výdechem klesá. Kdykoli si uvědomíte, že se vaše myšlenky vzdálily od dechu, nechte je odejít (kdykoli v průběhu dne se k nim můžete vrátit), ale toto je jen váš čas – čas koncentrace, zaměření.

Vaše praxe se bude zlepšovat a postupně můžete prodloužit čas nebo změřit objekt zaměření. Jako další je zaměření na pozorování zvuků ve vašem okolí. 

Veškerá pozornost se tedy směřuje do uší. A následně, když zcela zvládnete dvě předchozí, se zaměříte na prázdnotu ve středu hlavy. Je velmi náročné soustředit se na „nic“, proto nepospíchejte a připomínejte si i trpělivost, která by měla být součástí vaší praxe. 

0 out of 5
Redakce Běžec+
Redakce Běžec+https://www.thulle.com
Zkuste překonat svůj osobní rekord s našimi fitness a běžeckými produkty. Zařadit trénink do každodenní rutiny je se správným vybavením mnohem snazší.

Napiš k článku svůj komentář

Podobné články
běžec plus

Tepový fartlek je cesta k běžecké dokonalosti!

Běhat začali již naši předkové, kdy pronásledovali kořist či...

3 Struktury tréninku tepového fartleku (B+)

Je čas vzít váš trénink na další úroveň s...

5 tipů, které podpoří růst vaší V02max (B+)

Tip 1: Intervalový trénink s vysokou intenzitou (HIIT) Intervalový trénink...

Jak vybrat běžecký kočárek a čemu se při tom vyvarovat?

Když nový přírůstek do rodiny způsobí změnu v běžeckém...