0.00Kč

Žádné produkty v košíku.

MEDITACÍ PROTI VYHOŘENÍ

Sdílej článek:

Date:

AUDIO VERZE ČLÁNKU

Každý z nás zažívá určitý stres a v průběhu času si i malé stresory mohou vybrat velkou daň na našem duševním i fyzickém zdraví. Pojmy jako vyčerpání a vyhoření dnes slýcháme denně. 

Jak předejít tomuto stavu? Nechce to moc, stačí si pravidelně najít pár minut denně. Stejně jako si čistíte zuby, vytvořte si z meditace stejnou každodenní rutinu.

Nejnovější moderní studie prokazují pozitivní přínos meditace jak ve zvýšené koncentraci, tak i prokazatelné odolnosti vůči stresu a snížení projevů úzkosti. Možná Vás překvapí i její přímý vliv na tělo. Meditace pomáhá snižovat krevní tlak, zvyšuje průtok krve do srdce a snižuje svalové napětí – včetně svalů, které způsobují bolest hlavy spojenou se stresem!

Je dobré si říct, co vlastně meditace je. Meditace není stav bez myšlenek. Je to stav, kdy učíme naši mysl, aby se zaměřila na jeden bod a po určitou dobu se na něj koncentrovala. Nejčastěji začínáme se zaměřením pozornosti na dech, kdy pozorujeme, jak dech proudí v našich nosních dírkách. Jak snadné se to zdá, tak ne zcela snadné to pro nás bývá, avšak změna stojí za to. Díky meditaci, získáte odstup a nadhled nad svými emocemi a smysly. Zaměření pomáhá vyladit rozptýlení myšlenek a dokončit úkoly před sebou. Toto lepší zaměření vede k lepšímu stanovení si priorit a ke správným rozhodnutím. Jinak řečeno, vidíte jasněji a snadněji nacházíte i řešení, pro zátěžové (stresové) situace, které život přináší. 

Mnoho zaneprázdněných pracujících lidí má pocit, že meditace je jen další časově náročná činnost, kterou lze přidat k již tak plnému dni. Opak je však pravdou. Jen pár minut denně je pro Vaši mysl jako dobití baterek pro Váš mobil, kdy v důsledku zvýšíte Vaši produktivitu, a zároveň předejdete vyhoření, které by Vás mohlo stát týdny rekonvalescence.

Další nespornou výhodou je, že pravidelná praxe podporuje klidný spánek a sílu vzdát se nezdravého životního stylu. 

Navíc, mnoho běžných nemocí se zhoršuje právě stresem a meditace pomáhá udržovat stres na uzdě. Bylo prokázáno, že snižuje závažnost příznaků od řady onemocnění, od artritidy přes alergie až po rakovinu a PMS. Meditace také pomáhá budovat silnější imunitní systém a zlepšuje pooperační hojení. (Samozřejmě není náhradou za léky. Mnoho lékařů, nejen neurologů, nyní meditaci doporučuje jako doplněk k modernímu lékařskému ošetření.) Pokud hledáte zlepšení svého fyzického zdraví, není opravdu důvod proč to nevyzkoušet.

Mnoho lidí naráží na problém zavést nový zvyk a udělat si z jen rutinu. Může vám pomoci stanovit si takový čas, který budete s to udržet pravidelně každý den. Ideálně i stejný čas pro Vaši meditaci. 

Doporučení: Začněte pěti minutami denně, můžete vstát o 10min dřív nebo naopak, jděte o 10min dřív do ložnice. Použijte časovač, který vám pomůže měřit stanovený čas (např. alarm na mobilu) – jsou dny, kdy budete chtít zůstav v meditaci déle, a budou ty, kdy i 20s bude nepřekonatelně dlouhých. Pohodlně se posaďte tak, aby Vaše páteř byla rovná (můžete sedět na židli nebo si dát pod sedací kosti ručník) a posed pohodlný. Zavřete oči a začněte pozorovat Váš dech v nosních dírkách, jak s nádechem stoupá a s výdechem klesá. Kdykoli si uvědomíte, že se vaše myšlenky vzdálily od dechu, nechte je odejít (kdykoli v průběhu dne se k nim můžete vrátit), ale toto je jen váš čas – čas koncentrace, zaměření.

Vaše praxe se bude zlepšovat a postupně můžete prodloužit čas nebo změřit objekt zaměření. Jako další je zaměření na pozorování zvuků ve vašem okolí. 

Veškerá pozornost se tedy směřuje do uší. A následně, když zcela zvládnete dvě předchozí, se zaměříte na prázdnotu ve středu hlavy. Je velmi náročné soustředit se na „nic“, proto nepospíchejte a připomínejte si i trpělivost, která by měla být součástí vaší praxe. 

ROČNÍ ZVÝHODNĚNÉ ČLENSTVÍ

365 Kč
/ rok
1 měsíc
placeholder text
0

Ušetřete jednorázovým nákupem ročního zvýhodněného členství 35% z celkové ceny členství na zkoušku.Členství můžete kdykoli zrušit a vrátíme vám poměrnou část vaší platby.

/ rok
za měsíc
placeholder text
0
 • Časopis Běžec Benefit+
 • Prémiové články
 • Podcast / Video Podcast
 • Týdenní zpravodaj pouze pro členy
 • 50% sleva na eShop bezec.eu
 • Výzva Běžce+ a 1 kredit pro kamaráda
 • Liga Běžce+ a 1 startovné pro kamaráda

ČLENSTVÍ NA ZKOUŠKU

0
45 Kč
/ měsíc
1 měsíc
placeholder text
/ rok
za měsíc
placeholder text

Za prvních 30 dní zaplatíte 1 Kč, následně 45 Kč za měsíc. Platba bude strhávána formou pravidelné platby prostřednictvím platební karty. Členství můžete kdykoli bez závazku zrušit ve svém účtu.

0
 • Časopis Běžec Benefit+
 • Prémiové články
 • Podcast / Video Podcast
 • Týdenní zpravodaj pouze pro členy
 • 50% sleva na eShop bezec.eu
 • Výzva Běžce+ a 1 kredit pro kamaráda
 • Liga Běžce+ a 1 startovné pro kamaráda
spot_imgspot_img

V časopisu take najdete:

Newsletter každé pondělí

Podobné články
běžec plus

Intervalový trénink pro začínající běžce – nejlepší start!

Je to jeden z nejefektivnějších způsobů běžeckého tréninku a...

Co s vaším tělem udělá běh při teplotách pod nulou?

Každý rok od podzimu do jara se běžci, cyklisté...

Jak natrénovat dlouhý běh, když na něj není čas?

Jedním ze zdánlivě neotřesitelných pravidel běžeckého tréninku je, že...

21 klíčových rad pro ženy co chtějí začít s běhěm !

Neměly byste hledat omluvu proto, že vyběhnete, když je...