0.00Kč

Žádné produkty v košíku.

Co je to Aerobní a anaerobní běžecký trénink? (BB+)

Sdílej článek:

Date:

AUDIO VERZE ČLÁNKU

Když si uvědomíte rozdíl mezi aerobním a anaerobním běžeckým tréninkem může se díky tomu diametrálně změnit váš závodní běh. Pokud se učíte, jak trénovat na patřičné úrovni a pochopíte rozdíl mezi těmito pojmy (aerobní, anaerobní), implementací znalostí do praxe výrazně vylepšíte svůj trénink. V tomto článku se pokusíme prolomit bariéru mezi dvěma světy a ukážeme vám, jak můžete svůj trénink lépe zacílit. 

Začněme jednoduše

Jádrem aerobního a anaerobního běžeckého tréninku je jednoduchý proces: pokud máme cvičit, tělo potřebujeme rozštěpit cukry a přeměnit je na glykogen, který využívají svaly jako palivo. Má-li tělo pro tuto akci dostatek kyslíku, mluvíme o aerobním běhu. Když není tělo dostatečně okysličeno, například na konci rychlého 5 km běhu, jedná se o anaerobní běh. Každý z těchto typů respirace má na tělo odlišný efekt.

Co je aerobní běh?

Aerobní běh nebo aerobní dýchání probíhá tehdy, dostává-li tělo dostatek kyslíku – třeba když běžíte zlehka s přáteli (a zvládnete si povídat). Kdykoli vdechnete, tělo účinně využije veškerý kyslík, který potřebuje dodat svalům, a vydechnete, co tělo nepotřebuje. 

Při aerobním běhu svaly dostávají dostatek kyslíku, aby vyprodukovaly veškerou energii potřebnou pro výkon.

Odpadní produkty aerobního dýchání, oxid uhličitý a voda, jsou z těla vyloučeny při výdechu. Proto je vydechovaný vzduch vlhký a plný oxidu uhličitého.

Aerobní běh je pro trénink běžce extrémně důležitý, posiluje vaše tělo během rekonvalescence z náročnějších cvičení. 

Kdy vás skolí laktát?
Anaerobní dýchání nastává ve chvíli, kdy se do těla nedostává dostatečné množství kyslíku.

V tuto chvíli nemají svaly dost kyslíku na to, aby vyprodukovaly energii, kterou potřebujeme (obvykle v situaci, kdy zvýšíme krokovou frekvenci – třeba během cílového sprintu)

Při anaerobním běhu svaly začnou cukry rozkládat, ale místo aby produkovaly jen CO2 a vodu, vyrábí i enormní množství laktátu (kyseliny mléčné).

Laktát se bohužel přeměňuje v energii mnohem složitěji a v porovnání s CO2 a vodou, které se při výdechu z těla uvolní, má na naše tělo neblahý dopad. Při nedostatku kyslíku se tělo nedokáže zbavit iontů vodíku vytvořených laktátem a to způsobuje pocit pálení ve svalech.

Spousta běžců své tréninky vlastně sabotuje, když při snadných nebo i dlouhých bězích pracují v anaerobní fázi. To může poškodit jejich výkony v nadcházejících závodech i v efektivitu dalšího tréninku. Proto musíte mít vybudovanou základní vytrvalost abyste do anaerobních běhů šli v tempu vyšší nebo vysoké hodnoty !

Proč je tak důležité, být si vědom rozdílu mezi aerobním a anaerobním během?

Pochopení tohoto rozdílu vás zachrání při závodech! Když totiž běžíte příliš intenzivně uprostřed tréninku nebo na začátku závodu, vaše tělo se dostane do anaerobní fáze a vytváří laktát.

Běžíte-li začátek závodu anaerobně, brzy začnete cítit únavu a udržet frekvenci kroku bude nepřekonatelně těžké. Laktát se nahromadí ve svalech, budete muset výrazně zpomalit a vrátit tak tělo do aerobní fáze dýchání. Budete zápolit sami se sebou ještě před polovinou závodu.

Pro maratonské běžce je znalost aerobního a anaerobního běžeckého tréninku naprosto klíčová.

Čím rychleji běžíme, tím více energie spalujeme – stejně jako auto zvyšuje na dálnici spotřebu benzínu. Během maratonu si ale tělo potřebuje ušetřit tolik energie, kolik je jen možné; běžíte-li na prahu aerobního dýchání (kde se tělo přepíná z aerobní do anaerobní fáze), spálíte veškeré zásoby energie a víc než pravděpodobně vám před cílem dojdou síly.

Jak se naučit běhat aerobně tzv. běhat na tuk?

Naučit se rozpoznávat, kdy běžím aerobně, kdy anaerobně, je skutečně důležitá schopnost, chci-li začít běhat rychleji. Nejjednodušší způsob, jak rozpoznat, že běžím v aerobní fázi, je test mluvy. Zkuste si při běhu s někým povídat (nebo si klidně povídejte nahlas sami se sebou). Dokážete-li bez problémů udýchat dlouhou větu, nebo něco vyprávět, běžíte aerobně. Jestliže už po jedné větičce lapáte po dechu, běžíte moc rychle, zpomalte.

ROČNÍ ZVÝHODNĚNÉ ČLENSTVÍ

365 Kč
/ rok
1 měsíc
placeholder text
0

Ušetřete jednorázovým nákupem ročního zvýhodněného členství 35% z celkové ceny členství na zkoušku.Členství můžete kdykoli zrušit a vrátíme vám poměrnou část vaší platby.

/ rok
za měsíc
placeholder text
0
  • Časopis Běžec Benefit+
  • Prémiové články
  • Podcast / Video Podcast
  • Týdenní zpravodaj pouze pro členy
  • 50% sleva na eShop bezec.eu
  • Výzva Běžce+ a 1 kredit pro kamaráda
  • Liga Běžce+ a 1 startovné pro kamaráda

ČLENSTVÍ NA ZKOUŠKU

0
45 Kč
/ měsíc
1 měsíc
placeholder text
/ rok
za měsíc
placeholder text

Za prvních 30 dní zaplatíte 1 Kč, následně 45 Kč za měsíc. Platba bude strhávána formou pravidelné platby prostřednictvím platební karty. Členství můžete kdykoli bez závazku zrušit ve svém účtu.

0
  • Časopis Běžec Benefit+
  • Prémiové články
  • Podcast / Video Podcast
  • Týdenní zpravodaj pouze pro členy
  • 50% sleva na eShop bezec.eu
  • Výzva Běžce+ a 1 kredit pro kamaráda
  • Liga Běžce+ a 1 startovné pro kamaráda
spot_imgspot_img

V časopisu take najdete:

Newsletter každé pondělí

Podobné články
běžec plus

Intervalový trénink pro začínající běžce – nejlepší start!

Je to jeden z nejefektivnějších způsobů běžeckého tréninku a...

Co s vaším tělem udělá běh při teplotách pod nulou?

Každý rok od podzimu do jara se běžci, cyklisté...

Jak natrénovat dlouhý běh, když na něj není čas?

Jedním ze zdánlivě neotřesitelných pravidel běžeckého tréninku je, že...

21 klíčových rad pro ženy co chtějí začít s běhěm !

Neměly byste hledat omluvu proto, že vyběhnete, když je...