Zlatý standard měření tepové frekvence Polar H10

Je o mně známo, že jsem velkým zastáncem tréninku podle tepové frekvence a strategie, založené na tepových zónách. Sama revoluční, vytrvalecká technika 5:1, která již nespočtu běžcům pomohla výrazně překonat svá maxima, či naopak pomohla začátečníkům vybudovat svoji aerobní kondici je založena na tepovém tréninku a postupném zvyšování intenzity dle jednotlivých tepových zón. Aby vše fungovalo jak má, potřebujete monitor tepové frekvence. Nejlepším možným řešením je hrudní pás. V tomto článku si představíme to nejlepší, co se nabízí a zároveň tvoří v této oblasti zlatý standard – hrudní pás POLAR H10.

původní článek v časopisu

Originální článek včetně grafiky a videa najdete

Teď si určitě řeknete – POLAR? Proč zrovna on?! Když běžecký svět přeci válcuje značka GARMIN a její hrudní pás HRM PRO PLUS je samozřejmě dokonalost sama. A musím vám dát za pravdu. HRM PRO PLUS od GARMINU nenabízí jen monitorování tepové frekvence, ale díky němu můžete sledovat mnoho dalších metrik. To POLAR H10 neumí a není mi známa skutečnost, že by se snažil o to, aby je uměl. Takže si hned pro začátek řekněme, jaké informace s POLAREM H10 nezískáte. 

Do svého tréninkového deníku si nezaznamenáte metriky dynamiky běhu, jako je vyváženost doby kontaktu se zemí, vertikální oscilaci, vertikální poměr, délku kroku, dechovou frekvenci nebo poměr běh/chůze. To vše vám GARMIN nabízí, ale popravdě, kdo z normálních běžců, kteří se prohání pro radost nebo aby udrželi svoji váhu, to využije? Za mě z těchto metrik je nejzajímavější poměr vyváženosti, z kterého lze usuzovat disbalanci nebo počínající problémy s nohou a případně délka kroku. Na druhou stranu je to jistě super pro ty, kteří jsou analytici a zkoumají vše, co jim aplikace nebo hodinky ukáží.

Takže proč POLAR H10?

Možná proto, že právě sledování a analyzování tepové frekvence a tím pádem i algoritmy, které POLAR nabízí, jsou prostě nejlepší a jedná se o naprostou špičku v této oblasti. Ne nadarmo se mu říká ZLATÝ STANDARD. Prostě je natolik přesný, že se na jeho kvality spoléhají nejenom profesionální sportovci po celém světě, ale i odborníci z lékařského výzkumu. 

Dokonce jedna z největších autorit na světe s nositelnou technikou DC RAIN MAKER ho používá při svých recenzích na obdobné produkty jako referenční zařízení.

Když rozbalíte krabičku, obdržíte mimo manuálu vlastní hrudní pás a zároveň snímač POLAR H10. Už jen tato nezanedbatelná maličkost má obrovský význam, neboť pokud se vám pás poškodí, tak na rozdíl od Garminu, nemusíte kupovat vše nové. Stačí prostě jen dokoupit nový pás. Doba, kdy vše bylo nudně černé je nenávratně pryč a vy si můžete vybrat celkem ze 4 barevných provedení a to maskáčově  šedé, zelené, kterou doplňuje klasická černá a nově i červená varianta.

Zároveň si podle své postavy můžete vybrat ze dvou velikosti a to XS-S (s obvodem 51-66 cm) a M-XXL (s obvodem 65-93 cm), což jistě oceni silnější běžci a zajistí jim to pohodlné  nošení pásu na těle. Barevné variace jsou opravdu SEXY a jsou na krabici označeny malou tečkou příslušné barvy.

Po vybalení snímač jednoduše přicvaknete k pásu a tím je vše hotovo. Na úvodní stránce si můžete prohlédnout produktové VIDEO jak správně pás udržovat, ale asi bych nechal snímač připojen trvale.

U vlastního pásu si můžete upravit jeho délku přesně tak, jak vám to vyhovuje. Výhodou pásu je, že je z vnitřní strany opatřen protiskluzovými tečkami, které brání pohybu pásu po zpoceném těle,  takže vám pás neklouže dolů.

Pod hladkými částmi na vnitřní straně jsou umístěny snímače, které snímají elektrické signály, vydávající vaše srdce. Před vlastním nasazením je vhodné je navlhčit, aby došlo k ideální vodivosti ještě před tím, než se zapotíte. Nejsnažší cestou, kterou dělám já, je prostě a jednoduše olíznout a hotovo.

Snímač, jako každý jiný produkt podobné kategorie, obsahuje software, tzv. firmware, který je dobré aktualizovat pomocí aplikace Polar Flow nebo Polar Beat. Poslední věc, kterou je dobré zmínit, je baterie. Jedná se o klasickou knoflíkovou baterii typu CR2025, kterou na rozdíl od většiny hrudních pásů GARMIN vyměníte velice snadno. Stačí vám k tomu mírně otočit krytem baterie, takže žádné šroubečky nečekejte.

Spárování s jiným zařízením

Nespornou výhodou tohoto pásu je, že nemusíte vlastnit žádné zařízení POLAR aní jakékoli jiné. Můžete si pás spárovat s mobilním telefonem a použít buď aplikaci POLAR FLOW nebo jakoukoli jinou, která podporuje snímače tepové frekvence. Nebo jej spárovat s vašimi aktuálními hodinkami, třeba Apple Watch a můžete mít jistotu, že máte ty nejpřesnější možné hodnoty srdečního tepu za velice přijatelné peníze.

Hrudní pás můžete připojit, jak bylo řečeno, k jiným zařízením jako jsou mobilní telefony, hodinky jiných značek než je POLAR nebo ve fitku k běžícícm pásům, které mají tuto možností. K tomu POLAR H10 používá tři průmyslové standardy:

  • Srdeční frekvence ANT+ (neomezené připojení)
  • Srdeční frekvence Bluetooth Smart (dvě souběžná připojení)
  • Analogová srdeční frekvence 5 kHz (neomezené připojení)

Dynamika běhu

Jak již bylo napsáno v úvodu, z nějakých nepochopitelných důvodů, Polar H10 nepodporuje žádný druh běžecké dynamiky. Tedy, ať jsme přesní,  ne samo o sobě. Pokud byste ji chtěli, museli byste si pořídit placenou aplikaci třetí strany RaceFox, abyste získali některé z metrik, což si myslím, je docela zbytečné. Bohužel je to Polar, který nedodržuje žádný z průmyslových standardů kolem dynamiky běhu a sám ji nepodporuje. Ale myslím, že všichni začínající běžci nebo ti, kteří chtějí zhubnout a běhat podle tepu ocení na druhou stranu neuvěřitelnou přesnost a odezvu měřeni.

Závěr

Polar H10 je přesným a spolehlivým tahounem v kategorii hrudních snímačů tepové frekvence.
Z hlediska přesnosti jsou výtky k němu  maximálně na okamžik  prvního zahřátí než dojde k produkci potu, pokud pás předem nenavlhčíte. To je ale problém i u ostatních značek. Rozhodně není nezajímavá i jeho  pořizovací cena, které je aktuálně o tisícovku levnější, než konkurenční GARMIN HR PRO. Pořídíte ho za
2190Kč. Vyčerpávající recenzi můžete načíst v anglickém jazyce na stránce DC RAIN MAKER ZDE

Napiš k článku svůj komentář