
Ať už jste vášnivou běžkyní, nebo teprve začínáte, péče o vlasy během sportu může být obtížná. Tyto tipy vám pomohou vypořádat se s potem, sluncem a dalšími problémy, které se objeví.
Každá z nás chce mít záplavu krásných kadeří a to i za předpokladu, že se věnujeme
aktivnímu sportu. Základem je tato péče v pěti krocích.
původní článek v časopisu
Originální článek včetně grafiky a videa najdete
1. Sluneční ochrana celý rok
Svoje vlasy chceme udržet zdravé i během sportování. Klíčová je zejména jejich celoroční ochrana před slunečním zářením. Teď na podzim mohou být sluneční paprsky dokonce ještě škodlivější, protože se odrážejí od okolních povrchů, jako je listí a voda. Když se tedy chystáte na svůj běžecký okruh, chraňte vlasy i pokožku hlavy produkty s ochranným faktorem SPF 15 nebo vyšším. Vybírejte si přípravky určené speciálně pro sportovní aktivity, které pomáhají udržet účes na místě a zároveň poskytují ochranu před UV zářením a hydrataci. Skvěle funguje i kšiltovka, které před sluncem zastíní i tvář.
2. Zvolte ideální účes
Vítr v kombinaci s pohybem při běhání může během chvilky z vašich rozpuštěných vlasů vytvořit zamotané hnízdo, které bude obtížné rozčesat. Jak tedy upravit vlasy na běh? Pokud máte dlouhé kadeře, noste je v culíku, drdolu nebo v copu. Pomocí gumičky stáhněte vlasy do vysokého culíku, který vám během cvičení nevyklouzne – tím si také udržíte ofinu mimo oči a zabráníte jejímu zpocení. Toto je běžkyněmi asi nejoblíbenější účes.
3. Nasaďte si čelenku
Speciální čelenky na běh jsou krásnéa mimo to, že nám sluší, udržují vlasy z dosahu tváře a ještě ochrání čelo a uši před větrem. Podobně fungují také běžecké čepice. Je pak na vás, čemu dáváte přednost. Tyto doplňky jsou vyráběny z lehkých materiálů, jako je nylon nebo lycra. Populární nejen u sportovců jsou i výrobky z jemné merino vlny, které skvěle odvádí pot a kůže tak zůstává v suchu a teple.
4. Vlasy po sportu šetrně umyjte
Běh může způsobovat lámání a třepení konečků, proto je důležité o vlasy po tréninku pečovat. Když si po sportovní aktivitě sundáváte gumičku z culíku, vlasy jemně rozplétejte prsty, místo abyste za ně silně tahali. Předejdete tak poškození křehkých pramenů a omezíte tvorbu roztřepených konečků. Poté kadeře umyjte šamponem a kondicionérem určeným speciálně pro sportovce, kteří se hodně potí. Sáhnout můžete i po přípravcích s výrazně hydratačními účinky. S jejich pomocí obnovíte vlhkost a lesk vlasů.
5. Pečujte a vyživujte
Pot, špína a sluneční záření mohou zanechat vlasy suché, křehké a poškozené. Je tedy dobré se o ně starat i v době, kdy zrovna netrénujete. Maska vlasům navrátí lesk a hebkost. Používat byste ji měla alespoň jednou týdně. Vybírejte z přípravků určeným vašemu typu vlasů, případně sáhněte po masce s hydratujícími složkami. Po umytí si přípravek naneste na vlhké kadeře, nasaďte si igelitovou čepici a hlavu omotejte ručníkem. Účinek masky zvýší teplo, takže ručník dopředu nahřejte fénem. Nechte 20 minut působit a poté důkladně opláchněte.