Kdyžse zima ozve...

Využijte jedinečných zaváděcích cen a oslovte měsíčně desetitisíce našich běžců

Jak zlepšit body image ve třech krocích

Poslechněte si článek po 5 sek

Body image (to, jak sami cítíme, jak vypadáme) a kondice jsou obtížné téma a úzce spolu souvisí. V tomto článku se budeme orientovat na ženy, sportovkyně, ale v žádném případě to není téma výlučně ženské.  Sportovkyně často zápasí s body image (obrazem těla). Proč? Společnost má představu o ideálech a média nás jimi zásobují. Prohlédněte si titulní stránky hlavních časopisů o vytrvalostních sportech a uvidíte tam fotky velmi fit a štíhlých sportovců. 

Zdá se také, že na každé titulní stránce najdeme palcový titulek „5 způsobů jak zhubnout 5 kilo“ Zcela nás pohltí pocit, že vidíme, jak nevypadáme tak, jak ale myslíme, že bychom vypadat měly. Studie uvádí, že 69% dívek ve věku 11-18 let přiznalo, že fotky v časopisech ovlivnily jejich představu o ideálním těle.

Pro vytrvalostní sportovce je váha důležitá, protože ovlivňuje výkon. U elitních sportovců je dokonce zásadní a možná to je důvod, proč se porucha příjmu potravy objevila u 20% elitních atletek ve srovnání s 9% u žen běžné populace.

Chci se zaměřit na své vrstevnice, běžkyně, které mám kolem sebe. Když se těchto běžkyň zeptáte, proč začaly s vytrvalostním sportem, hodně z nich vám pravděpodobně odpoví, že chtěly zhubnout. Trénujeme, abychom měly kondici a byly zdravé. A výsledkem je často pevnější tělo a lepší zdraví – když se ale podíváme do zrcadla, musíme si uvědomit, že nejsme elitní běžkyně.

Máme tendenci vnímat téma obrazu těla spíš u lidí, kteří váží příliš mnoho, ale zapomínáme na opačnou stránku. Jsou lidé, od přírody velmi štíhlí, kteří mají velký problém váhu nabrat. Protože ale víceméně splňují běžný ideál, neuvědomujeme si, že mohou také trpět tím, jak vypadají.

Regina Hammondová, MS, RD, ředitelka sekce výživy serveru Trismarter.com, nám řekla: „ Nikdo není vždy 100% spokojený s tím, co vidí v zrcadle a to je normální. Problém je, když žena nevěří, že si zaslouží mít to, co v zrcadle vidí, ráda, že jiným lidem se to, co ona vidí v zrcadle líbí, nebo když přílišná koncentrace na nedokonalosti převáží nad schopností trénovat nebo to ovlivní její zdraví.“

Zde jsou tři věci k zamyšlení, které vám můžou pomoci zlepšit do budoucna vaši body image

Jaký je tvá ideální body image a proč?

Myslíš si pokaždé, když se podíváš do zrcadla, že potřebuješ shodit 2-5kg? Někdo ti v minulosti (nebo teď) nasadil brouka do hlavy? Je to reálné v ohledu na zdraví? „Proč“ je tu důležitým momentem. Sepište si své důvody, párkrát si je přečtěte a uvidíte, jestli dávají smysl. Regina takto pracuje se sportovkyněmi, ptá se, jak jim tělo pomáhá vyniknout v jimi vybraných sportech.

Jsi zdravá?

Chodíš na preventivní prohlídky a odběry krve prokazuí, že jsi zdravá? Máš-li v pořádku krevní tlak, srdeční puls, metabolické funkce a krevní obraz a jsi tedy zdravá, jsi tu na správném místě.

Vnímáš roli jídla jako něčeho, co ti dává energii, abys mohla být úspěšná ve sportu? Abys mohla vnímat své tělo pozitivně, je potřeba mít pozitivní vztah k jídlu. To znamená, že rozumíš tomu, že jíš dobré jídlo pro dobré zdraví a výkon, ale občas si klidně dopřej i něco ne až tak zdravého. 

Kniha Racing Weight (Závod s váhou) od Matta Fitzgeralda je skvělým zdrojem výborných komplexních receptů pro zdravou, vyváženou stravu pro vytrvalostní sportovce. Ale název knihy (dle mého názoru) navádí, že bychom měli všichni usilovat o dosažení ideální závodní váhy. Ne všichni se hodlají stát super štíhlým vytrvalostním běžcem, ne každý jím potřebuje být.

Jestliže nejsi, kde bys chtěla být, jak moc velké úsilí jsi ochotná věnovat dosažení svého cíle?

Možná si vybavíš fotky Dary Torres na titulní stránce magazínu Time před Olympiádou v roce 2008,kde je vyzdvihována úžasná kondice 40 leté matky. Budu upřímná, vzala jsem tehdy časopis do ruky a řekla: „Wow, takhle bych chtěla vypadat!“ (Nevypadám a je to ok). Nesmíme zapomínat, že:

  1. je elitní plavkyně, jejíž život je celý věnovaný tomu, mít tělo v dokonalé možné kondici
  2. má celý tým lidí, kteří jí pomáhají cílů dosáhnout

Běháš-li jen pro zábavu, máš práci na plný úvazek a rodinu, je z mnoha důvodů důležité, abys o sebe dbala, spala, jak potřebuješ, a jedla vyváženou stravu. Ale jsme jen lidé a dokážeme zvládnout jen omezené množství stresů. Ať už je tvůj cíl jakýkoli, ber realisticky to kde jsi, kde být chceš a jak moc jsi pro to ochotná obětovat. 

Zjistíš-li, že máš problém akceptovat svou body image (to, jak vypadáš), nebo máš konkrétní cíle a víš, že jich chceš dosáhnout ve zdraví, je dobré konzultovat vše s profesionálním výživovým poradcem. Budeš zdravá, budeš fit a pyšná sama na sebe.

Leave a reply

Advertisement

Kdyžse zima ozve...

Využijte jedinečných zaváděcích cen a oslovte měsíčně desetitisíce našich běžců

Tréninkové tipy pro začínající i pokročilé běžce

Původní studie: Predikce maratonského tempa

Všichni maratonci, čas od času, odhadují svoje běžecké tempo, obvykle porovnáním kratších běžeckých časů, předchozích maratonů anebo odhadem. Ale studie ukazují, že nejlepším prediktorem běžeckého výkonu může být submaximální výkon. Důležitost exaktní predikce je víc než jenom hra — pomáhá sledovat tréninkové pokroky, zvyšuje sebevědomí během závodu, poskytuje individuální strategii pro nastavení běžeckého tempa a dokonce predikuje zranění. Hned po olympijských testech v Los Angeles v roce 2016, trenér Alberto Salazar tvrdil, že Galen Rupp (jeho hvězdný běžec na 10 km a teď už maratonský vítěz) nedávno zaběhl 20ti mílový tréninkový běh tempem 4:52 s tepovou frekvencí 150 tepů za minutu. Pokud je tomu skutečně tak, Rupp by byl jasným favoritem který může na letních olympijských hrách v Riu porazit běžce z východní Afriky. Ale obvykle tajnůstkářský Salazar jen málokdy uvádí detaily o svých atletech. Musí se ale vzít v potaz, že když běžíte za určité tepové frekvence, únava způsobuje,…

6 rad pro trénink na tvůj nejrychlejší maraton!

Toto téma je určeno především těm z vás, kteří to s přípravou na maraton myslíte opravdu vážně a jste odhodláni udělat maximum pro dosažení co možná nejlepšího výsledného času. Tím v žádném případě nechci vzbudit dojem, že někdo s méně…

Studie délky kroku a krokové frekvence

Ve svém skvělém článku Pochopení délky kroku a krokové frekvence se kouč Steve Magness zamýšlí nad studií společnosti Endomoto z roku 2008, která se podrobně věnovala zkoumání délky kroku a krokové frekvence tří medailistů z běhu na 10 000m z atletického Mistrovství světa v roce…

Rychlé výběhy kopců dodají sílu vašim nohám

A chcete aby vám to vydrželo po celou sezónu? Zkuste zařadit do svého týdenního tréninkového plánu 10-ti sekundové sprinty do kopce. Jestliže se připravujete na závod, můžete vyzkoušet delší úseky a nebo tempový běh do kopce. 10-ti sekundové sprinty do…

No posts found matching your criteria. Please modify Query parameters to show posts.

Advertisement

Kdyžse zima ozve...

Využijte jedinečných zaváděcích cen a oslovte měsíčně desetitisíce našich běžců