Kdyžse zima ozve...

Využijte jedinečných zaváděcích cen a oslovte měsíčně desetitisíce našich běžců

Běhat na pásu nebo za každých okolností venku?

Poslechněte si článek po 5 sek

Je běh na pásu stejný jako běh venku? Tato otázka trápí mnoho běžců a přes všechny rozporuplné odpovědi bylo vědecky prokázáno, že běh na pásu má zhruba stejný efekt, držíme-li se pár jednoduchých pravidel. Ve skutečnosti se některé typy tréninků lépe provádějí na běhacím pásu, než venku. Přesto má běh na pásu své nevýhody, mnozí se na něm cítíme jako křeček v kolotoči a uběhnout kilometr na pásu je horší než 10km venku. V tomto článku vám proto chci ukázat, jaké výhody a nevýhody má běh na pásu, pomoct vám přizpůsobit trénink na pásu tak, abyste z něj těžili stejně jako z kilometrů naběhaných venku, a hlavně vám dát pár tipů, jak si běh na pásu zpříjemnit, když bude třeba.

První věc, na kterou se musíme zaměřit, je to, jestli je běh na pásu stejně efektivní jako běh venku.: Na jednu stranu, při běhu na pásu se pás pod vašima nohama pohybuje, tělo nepřekonává odpor větru, běží se nám tedy snáze. Teoreticky můžete z pásu seskakovat a naskakovat na něj a počítač zaznamená stejně jen tu rychlost, na kterou je nastavený. Naproti tomu venku nás nohy nesou kupředu i přes odpor větru (jakkoli silný je). Vědecké průzkumy naštěstí prokázaly, že když pás nastavíme o 1% stupeň výš, dostatečně simulujeme energetickou náročnost běhu venku. Nastavte si tedy pás o 1% stupeň, vyvážíte tím chybějící odpor větru a běh na takto nastaveném pásu bude vyžadovat stejnou intenzitu pohybu jako běh venku. Je spolehlivě prokázáno, že hodnota VO2 max zůstává stejná, ať běháme na pásu nebo venku, což jasně dokazuje, že běh na pásu je stejně efektivní. A co víc, vědecký výzkum potvrdil, že biomechanické vzorce pohybu se při běhu na pásu u účastníků testů nezměnily, byly stejné, jako při běhu venku.Můžeme tedy polemiku uzavřít tím, že běh na pásu je stejně efektivní jako běh venku, pokud běžecký pás zvedneme o 1% stupeň.

Výhody běhu na pásu proti běhání venku: 

Protože už víme, že efekt běhu na pásu a venkovního běhu je totožný (při nastavení pásu o 1% stupeň), můžeme si pojmenovat typy tréninků nebo situace, kdy běh na pásu je ve skutečnosti přínosnější, než běh venku.

Při špatném počasí a podmínkách: 

Možnost běhat za jakéhokoli počasí je jednoznačně zřejmý benefit běhu na pásu. Nemůžeme ho ale přeskočit, protože každý běžec reaguje na přírodní živly jinak. Já osobně mám problém běhat ve velkém horku nebo na špatném podloží. Postavte mě ale v chladném nebo deštivém dnu na hladkou silnici a jsem jako stroj. Sami můžete reagovat na počasí opačně, proto se nezdráhejte běhat na pásu v ty dny, kdy vám to bude příjemnější než venku.

Nasimulujte si při indoor běhu svůj blížící se závod!:

 Jedním ze skvělých benefitů běhacího pásu je, že si na něm můžete nastavit svůj závodní cíl. Mnohé z moderních běhacích pásů nabízejí možnost nastavit si vlastní závodní profil, simulující konkrétní závod, na který zrovna trénujete. Prostě jen naprogramujte přístroj, nebo pokud tu možnost nemáte, ručně ovládejte nastavení v průběhu tak, abyste kopírovali průběh závodu. Získáte tím možnost trénovat na konkrétní závod kterýkoli den v týdnu. Vy, kdo se třeba chystáte na bostonský maraton, zkuste si podložit zadní část pásu – nasimulujete tak běh z kopce. Tento trik jsem se naučil při účasti na projektu Hansons Olympic Development. Natrénujete si dopady při běhu z kopce a úvodní kilometry v den závodu vás nepřekvapí.

Příjem tekutin a uhlohydrátů: 

Mnohokrát diskutované téma. Je nezbytné natrénovat příjem tekutin a uhlohydrátů v průběhu běhu, abychom tělu zajistili jejich nepřetržitý příjem. Uznávám, že se vám to může zdát jako noční můra logistiky, pokud sebou neplánujete tahat vodu a gely. Běžet rychlostní nebo dlouhý běh na pásu vám umožní příjem tekutin a živin nacvičit, aniž byste museli zpomalovat. Přestože běh na pásu samotný akt příjmu vody a živin nijak neusnadní, usnadní ho logisticky.

Nevýhody běhu na pásu oproti běhu venku: 

Přestože má běh na pásu neoddiskutovatelné výhody, může narušit potřebný rozvoj dlouhého běhu, jestliže venku běháte jen při závodu. Vyjmenujme si hlavní oblasti, na které byste si měli dát pozor, jste-li hlavně „indoor“ běžec.

Na pásu se nenaučíte držet tempo: 

Při běhu na pásu rychlost nastavíte a v tu chvíli ji pustíte z hlavy. To vás ale nenaučí, jak si správně stanovit a udržet vlastní tempo. Důsledkem je to, že se zbrzdí vaše vnitřní úsilí a instinktivní korekce rychlosti. V den závodu, kdy je rozvržení závodního tempa rozhodující, vám bude chybět jemný smysl pro udržení tempa, sebebrzdění a pak zrychlení v závěru.

Pás je nuda: 

Pro většinu běžců je běh na pásu synonymem nudy. Bez míjení krajiny, bez toho, co vám vypne mysl, přitahují blikající světélka před očima váš pohled na časomíru každých 30 sekund, což bere motivaci, když vidíme, jak málo času od minulého pohledu uteklo. Naopak pozitivně vnímáme při náročném outdoor tréninku, že se blíží cílová rovinka a máme lepší odhad na zbývající vzdálenost. Na běžeckém pásu si mozek neumí představit cíl, je tedy těžší se soustředit, když ztěžknou nohy a musíme sami sebe postrčit vpřed. Dle mého názoru bychom měli k běhu na pásu přistupovat stejně jako ke všemu ostatnímu v životě – s mírou. Běžecký pás může být skvělý tréninkový nástroj, zejména pro nás, kdo žijeme v povětrnostně nepříznivém prostředí (velká vedra, velké zimy). Přesto – nezanedbávejte specifické schopnosti, které je třeba rozvíjet venkovním během.  Máte vlastní tipy, jak se na pásu nenudit, nebo způsob, jak jste pás zahrnuli do tréninkového plánu? Napište nám, chceme znát vaše příběhy.

Leave a reply

Advertisement

Kdyžse zima ozve...

Využijte jedinečných zaváděcích cen a oslovte měsíčně desetitisíce našich běžců

Tréninkové tipy pro začínající i pokročilé běžce

Původní studie: Predikce maratonského tempa

Všichni maratonci, čas od času, odhadují svoje běžecké tempo, obvykle porovnáním kratších běžeckých časů, předchozích maratonů anebo odhadem. Ale studie ukazují, že nejlepším prediktorem běžeckého výkonu může být submaximální výkon. Důležitost exaktní predikce je víc než jenom hra — pomáhá sledovat tréninkové pokroky, zvyšuje sebevědomí během závodu, poskytuje individuální strategii pro nastavení běžeckého tempa a dokonce predikuje zranění. Hned po olympijských testech v Los Angeles v roce 2016, trenér Alberto Salazar tvrdil, že Galen Rupp (jeho hvězdný běžec na 10 km a teď už maratonský vítěz) nedávno zaběhl 20ti mílový tréninkový běh tempem 4:52 s tepovou frekvencí 150 tepů za minutu. Pokud je tomu skutečně tak, Rupp by byl jasným favoritem který může na letních olympijských hrách v Riu porazit běžce z východní Afriky. Ale obvykle tajnůstkářský Salazar jen málokdy uvádí detaily o svých atletech. Musí se ale vzít v potaz, že když běžíte za určité tepové frekvence, únava způsobuje,…

6 rad pro trénink na tvůj nejrychlejší maraton!

Toto téma je určeno především těm z vás, kteří to s přípravou na maraton myslíte opravdu vážně a jste odhodláni udělat maximum pro dosažení co možná nejlepšího výsledného času. Tím v žádném případě nechci vzbudit dojem, že někdo s méně…

Studie délky kroku a krokové frekvence

Ve svém skvělém článku Pochopení délky kroku a krokové frekvence se kouč Steve Magness zamýšlí nad studií společnosti Endomoto z roku 2008, která se podrobně věnovala zkoumání délky kroku a krokové frekvence tří medailistů z běhu na 10 000m z atletického Mistrovství světa v roce…

Rychlé výběhy kopců dodají sílu vašim nohám

A chcete aby vám to vydrželo po celou sezónu? Zkuste zařadit do svého týdenního tréninkového plánu 10-ti sekundové sprinty do kopce. Jestliže se připravujete na závod, můžete vyzkoušet delší úseky a nebo tempový běh do kopce. 10-ti sekundové sprinty do…

No posts found matching your criteria. Please modify Query parameters to show posts.

Advertisement

Kdyžse zima ozve...

Využijte jedinečných zaváděcích cen a oslovte měsíčně desetitisíce našich běžců