Průběžné výsledky ankety: Proč vlastně běháme? Jak si stojí Češi?? a ja Slováci??? Známe výsledek!

Sdílej článek:

Jak si mnoho z vás mohlo všimnout, spustili jsme rozsáhlý běžecký výzkum Jaký je český běžec/běžkyně? Jednou z otázek na kterou jsme hledali odpověď je Proč jsi začal/začala běhat?

Podle toho co píšou běžecké časopisy, co zaznamenáváme mezi příspěvky na FB a kolik se objevilo různých kondičních trenérů běhu, kteří nabízí své služby se zdá, že všichni chceme jednu a tu samou věc. Nejspíš jsme začali běhat abych doběhli dál a pokud možno ještě rychleji. Nespočet závodů by o tom svědčil. A co říká průběžně náš výzkum? Po cca 3 týdnech se nám podařilo získat přes 1.511 autorizovaných odpovědí a každým dnem toto číslo roste. Pro přesnost bych rád uvedl, že volební odhady se vypočítávají z 1 tisíce lidí. Spektrum oslovené běžecké populace odpovídá struktuře lidi na FB a nebylo cíleno. Kritérium pro oslovení byl věk 13-64 let muž/žena, kteří se věnují běhu.

Promo

Průběžné výsledky ankety Jaký je český běžec/běžkyně


ČR?? (SK??)
76.35% (77.24%) – Abych si zlepšil/a a udržel/a fyzickou kondici
69.82% (65.71%) – Abych si vyčistil/a hlavu
42.91% (37.18% )- Snížení a následné udržení váhy
25.45% (24.84%) – Běhám kvůli postavě
23.99% (21.15%) – Běh pomáhá mé psychice (deprese/úzkosti)
20.16% (18.27%) – Běh zvyšuje mé sebevědomí
14.75% (18.75%) – Jsem závodní typ
10.36% ( 7.53%)- Běhám abych oddálil stárnutí
4.05% ( 3.37%)- Běh jako lék na mé závislosti
3.49% ( 4.65%) – Abych se dostal mezi lidi


Respondenti mohlo odpovídat na více než jednu otázku.

Přidej se a vyplň si anketu taky !

Z tabulky je zřejmé, že naprostá většina lidí běhá z důvodu udržování se v dobré fyzické kondici a běh bere jako duševní psychoterapii jejímž cílem je vyčistit si hlavu, přijít na jiné myšlenku a odpoutat se od každodenních problémů. Vysloveně jen necelých 15% běžců v ČR a 19% v SK jsou ty, kteří milují závody a závodění je u nich hlavní důvod proč běhá.

Tomuto zjištění odpovídá i struktura a množství dotazů reprezentantů té první množiny běžců v různých FB skupinách a obsah témat, která se tam řeší. A že jich není málo.

Probírají se otázky jak, kdy, a v čem běhat? Co dělat, když mě něco bolí? Kdy a co jíst a pít? Či jak správně vyhodnotit data ze sporttestru, s jakou aplikací v mobilu běhat.

Běžci zde sdílí radost ze svých prvních úspěchů, kdy pokořili pro ně ze začátku magické vzdálenosti 5k, 10k … a zároveň zde popisují, tu fascinující a elektrizující atmosféru svého prvního závodu, doprovázenou selfíčkem s medailí … Pohled na podporující a motivující komentáře, když se jednomu něco nepovede nebo když se mu nechce vyběhnout, je fascinující…

Jsou to krásné příběhy, které ostříleným matadorům umožní vrátit se, ohlédnout se zpět a připomenout si okamžiky, kdy sami začínali se stejnými pocity a emocemi. Vzniká tu tak neviditelná energie, která spojuje ty, kteří s během teprve začínají s těmi, co zdolávají týdně desítky a někdy i stovky km.

Proč, ale někdo, kdo běhá proto, aby si vyčistil hlavu, mohl sníst svůj návykový kousek čokolády, nebo aby zhubnul nějaký ten kg, tyto  otázky řeší?

Odpověď je nasnadě, začíná nevědomky opouštět svoji dominantní běžeckou skupinu a vydává se na dlouhou a pomalou pouť, na jejímž konci se chystá otevřít brány té skupiny druhé, kde již svoji nezastupitelnou roli hraje čas, vzdálenost, pojmy jako kcal, km/hod, min/km nebo tepová frekvence.

Co způsobilo, že dnes dokážete to, co pro vás bylo v minulosti těžko představitelné, ba dokonce nemožné?

Jedním slovem vás pohltila vášeň jménem běh, jehož prostřednictvím jste získali nové sebevědomí, lépe vypadáte, ještě lépe se cítíte a vidíte se v jiném světle než v dobách předchozích. Nejspíš jste poznali nové přátele a běh se pro vás stal společenskou událostí, která změnila váš životní styl k tomu lepšímu. Prostě se cítíte silní, zdraví, spokojení a u mnoha z vás se probudila zdravá soutěživost. Výsledkem toho je, že chcete být lepší, začínáte si porovnávat časy a chcete překonat své další milníky, hledáte své limity, prostě chcete běhat více, rychleji a dál… Najednou si začínáte pokládat klasické otázky. Jak se mám posunout? Co mám dělat jinak a lépe? Pokud jste to dopracovali až sem, máte nakročeno stát se běžci.

Zrovna nedávno proběhla na FB jedna velice zajímavá diskuze. Téma bylo překvapivě hrozně jednoduché a komentářů bezpočet. Kdo je to vlastně běžec?

Tu samou otázku jsem podal jednomu svému kamarádovi – Pavlu Baběrádovi. Zasvěcený ví, ostatním povím, že je to náš bývalý vynikající běžec a dnes možná ještě lepší trenér. Odpověděl hodně zajímavě. Ten, kdo prostě vezme boty, jde běhat a může běhat každý den, běhá své kolečko pořád stejně, je pro mě pobíhající. Ovšem v okamžiku, kdy pan nebo paní pobíhající má svůj cíl, běhá systematicky podle tréninkového plánu, tak ten už podle mě je běžec … Něco na tom je, nemyslíte?

Sdílej článek:

Nejčtenější

Podobné články
běžec plus

Sebeobrana Běžce Plus: 13 rad Jak zůstat v bezpečí na běžeckýchtrasách

Představte si dobu, kdy naši dávní předci šlapali po...

Doktor Bolíto: Má běh negativní vliv na kolenní klouby? Co na to vědecké studie?

Různé vědecké studie ukázaly, že lidé, kteří pravidelně běhají,...

Trenér běžce: Dýchání při běhu je klíčový faktor pro váš efektivní běh.

Předpokládaná doba čtení: 4 minuty Vítejte u naší upoutávky...