Sign in

close
Create an Account

Shopping cart

close
BĚŽEC TEAM

BĚŽEC TEAM

Články označené tímto autorem jsme pro vás peložili a následně poupravili ze zahraničního zdroje. V pípadě, že u původního zdroje byl uveden zdroj, uvádíme ho na konci článku.

Vztah je běh na dlouhou trať

[vc_row][vc_column][vc_column_text]

Dnešní doba je velmi hektická a nároky na nás čím dál větší. Tyto negativní vlastnosti se promítají do všech sfér našeho života, včetně partnerských vztahů. Máme tendenci spěchat úplně všude, jsme netrpěliví, když něco není hned, a nespokojení, když to nejde podle našich představ. S někým se seznámíme, píšeme si do noci a po pár dnech a probdělých nocích máme pocit, že se známe už celou věčnost. Neuvědomujeme si ale, že psaný projev chápeme dle našeho aktuálního vnitřního rozpoložení a jen málokdy tak, jak je skutečně myšlený. 

O sobní kontakt nic nenahradí a neverbální komunikace často prozradí i víc než mluvené slovo. Přesto si dál více píšeme, než se scházíme… 

Po několika schůzkách už si malujeme dalekou budoucnost a ptáme se, zda-li to s tímto člověkem má vůbec cenu? Tak si ho vyzkoušíme… Zkusíme vztah posunout do další fáze. Jsme hrozně zvědaví, někdy až posedlí, máme o vztazích představy, jak by se měly vyvíjet, proto stále narážíme na problémy. Než se vrhnete do nějakého vztahu, nebo pokud už v něm jste a snažíte se zatlačit na pilu a ono se pořád nic neděje, uvědomte si následující: 

Co je to vztah?

Vztah je organický. To znamená, že stejně jako každá rostlina vyrůstá jinak, každý oblek vypadá jinak v závislosti na tom, kdo ho nosí, a každé dítě má svou vlastní jedinečnou osobnost. Zdravé vztahy nejsou jednorázové! Jen proto, že se vaše nejlepší kamarádka vdala po pouhých 6 měsících od seznámení, neznamená to, 


že máte ve vašem vztahu problémy, a rozhodně by jste neměla začít šílet z toho, že vás přítel ani po 3 letech ještě o ruku nepožádal. Každý zdravý vztah se vyvíjí jiným tempem.

Proč je komunikace klíčem ke zdravému vztahu?

Jak jsem již zmínila v úvodu, psaní nic nevyřeší. Mluvte spolu! Můžeme vám pomoci vztah pochopit a dát typy, jak ho posunout vpřed, ale nakonec stejně musíte sami partnerovi o svých potřebách a přáních nahlas říct, jen tak se vyhnete zbytečným dohadům a problémům. Nebojte se reakce. Pokud začne partner bláznit, je to zřejmě proto, že se ho na to stejné ptáte každý týden, nebo proto, že se tématu vyhýbá z nějakého důvodu. Pro zdravý vztah je důležité být k sobě upřímní. 

Ne každý vztah se vyvíjí

Neexistuje jasná definice vztahů a ne všechny povedou k manželství. Ať už jste s někým, kdo vás zjevně upřímně nemiluje nebo s vámi špatně zachází, je nutné pochopit, že je lepší takový vztah ukončit, než se dál marně snažit prosadit svou. Když jste v tom až po uši, máte tendenci být tvrdohlaví. Je potřeba si uvědomit, že váš vztah je toxický. Měli byste ho opustit. Když to zvládnete, uleví se vám. Není normální, že se s někým stále jen trápíte. Vztah má být povznášející. 

Proč je trpělivost ctností ve zdravých vztazích? 

Kamarádka Petra vypráví: Jsem s manželem 8 let. Žijeme spolu 5 let a brali jsme se po téměř 4 z nich. Co vám to říká? Že někdy to nejlepší přijde k těm, kteří na to čekají a pracují na tom. Ne vždy vše probíhalo hladce, na chvíli jsme šli od sebe, oba jsme vyrůstali jako jedináčci, ale nakonec jsme se k sobě vrátili. Nesmíme se bát dát druhému prostor proto, aby zhodnotil svůj život, poznal sám sebe a zjistil, co doopravdy chce. Nesmíme být na vztahu závislí. Zkrátka, všechno má svůj čas. Možná vás ostatní litují, pokud jste single, ale máte alespoň čas pro sebe, abyste si zodpověděli své otázky a připravili se na budování nového pevnějšího vztahu, než byl ten předchozí. Pokud už jste nový vztah začali a hned potřebujete znát všechny možné plány do budoucna, zvolněte. Užívejte si společné chvíle a nechte všemu prostor, ať se odhalí. 

Respektujte se

To by mělo být vždy prioritou. Pokud už jste ve vztahu nějaký čas a stále se nemáte k tomu, abyste partnera představili přátelům nebo rodině, je na čase si promluvit. Pokud partner nechce nebo to přímo odmítá, může to být spouštěč rozchodu. Žijte dál svůj život a pokud mu dojde, že udělal chybu, vrátí se. V opačném případě se neobtěžujte, nebyl to ten pravý. 

Důležitá věc je, nepřestat žít svůj život, když začnete nový vztah. Mějte rádi sebe, budou vás mít rádi ostatní. Respektujte se. Chovejte se k sobě tak, jak chcete, aby se ostatní chovali k vám. Co jste, to přitahujete. 

Jednou z největších chyb, kterou můžeme udělat je, když se snažíme vztahu obětovat všechno včetně sebe, svých koníčků a přátel. Nemůžeme vytvořit vztah ani jinou osobu větší než jsme my sami. Naše potřeby a touhy jsou stejně důležité jako jejich. Zatímco nemusíme vždy souhlasit s tím, jak rychle se náš vztah vyvíjí, řešení těchto věcí je zcela klíčové. 

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

BĚŽEC TEAM

BĚŽEC TEAM

Články označené tímto autorem jsme pro vás peložili a následně poupravili ze zahraničního zdroje. V pípadě, že u původního zdroje byl uveden zdroj, uvádíme ho na konci článku.
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? SDÍLEJTE HO
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Kup si aktuální číslo časopisu BĚŽEC+

95 Kč

  • cena včetně poštovného
  • ON LINE verze aktuálního čísla
Scroll To Top Sidebar
Soubory cookie používáme pro zlepšení vašich zkušeností na našich webových stránkách. Prohlížením tohoto webu souhlasíte s naším používáním souborů cookie.