Sign in

close
Create an Account

Shopping cart

close

Při hlasování Rozhodčí soud pro sport odmítl odvolání Caster Semenya, které zpochybnilo navrhované předpisy IAAF o vysokých hladinách testosteronu u atletek. V rámci nové politiky IAAF musí hyperandrogenní ženy užívat hormonální supresory na snížení hladiny testosteronu, aby mohly startovat v konkrétních závodech na středních tratích. Semenya z Jihoafrické republiky, světová a olympijská mistryně světa na 800 metrů, je běžkyní, které se toto rozhodnutí nejvíce dotýká.

Ve středu dopoledne vydal Rozhodčí soud pro sport (CAS) verdikt ve prospěch omezení kladených na atletky s vysokou hladinou testosteronu Mezinárodní asociací atletických federací (IAAF). Toto průlomové rozhodnutí znamená, že ženy jako Caster Semenya z Jihoafrické republiky, dvojnásobná zlatá olympijská medailistka na 800 metrů, musí užívat látky potlačující testosteron, aby mohly pokračovat v závodění na středních tratích.

Od roku 2009, kdy Semenya vyhrála Mistrovství světa na 800 metrů v Berlíně, ve věku 18 let, byla běžkyně na střední tratě podrobně zkoumána IAAF. Při výšce 178 cm a výrazně svalnaté postavě na startovní čáře opravdu vynikala a doslova zlikvidovala soupeřky s časem 1:55,45, tedy o dvě vteřiny rychlejším než běžkyně na druhém místě. IAAF zahájila vyšetřování, které nakonec rozhodlo, že Semenya, nyní 28letá, má zřejmě DSD (Disorder of sex development), poruchu sexuálního vývoje, která by mohla produkovat atypicky (pro ženu) vysokou hladinu přirozeného testosteronu, který by mohl zvýšit její výkonnost nebo ji zvýhodnit před ostatními atletkami.

Protože hladiny hormonu u Caster Semenya nejsou veřejnou informací, předpokládá se, že běžkyně je hyperandrogenní, což znamená, že její hladina testosteronu překračuje „normální“ limity pro ženy (cokoliv nad 10 nmol / l). Tento přebytek testosteronu, jak IAAF prohlásila v tiskové zprávě z roku 2017, zvýhodňuje hyperandrogenní atletky. Citace z výzkumu federace: „Účastnice některých atletických závodů, které mají vysokou hladinou testosteronu, těží z 1,8% až 4,5% konkurenční výhody oproti atletkám s nižší hladinou testosteronu.“

Tvrzení IAAF o tom, jak hyperandrogenismus ovlivňuje výkon na trati, jsou založeny na studii publikované v British Journal of Sports Medicine z roku 2017, kterou federace financovala. Studie analyzovala údaje o výkonnosti z Mistrovství světa IAAF v letech 2011 a 2013 a dospěla k závěru, že ženy s hyperandrogenismem mají výhodu v porovnání se ženami s průměrnou hladinou testosteronu v určitých sledovaných závodech, včetně běhu na 400 a 800 metrů a překážek na 400 metrů. Na delší vzdálenosti, jako je 1500 metrů, zvýšená hladina testosteronu neměla podle studie na výkon významný vliv.

IAAF však navrhla, aby hyperandrogenní atletky, které chtějí soutěžit na jakémkoli z těchto závodů – dokonce i ty, u kterých se hormony nedostaly do hry – musely potlačit hladinu testosteronu pod 5 nmol / l. V tomto rozhodnutí však CAS požádal, aby IAAF zvážila omezení pouze u sportovkyň soutěžících na závodech na 800 metrů a kratších (namísto všech od 400 metrů do míle), protože nebylo dost důkazů, které by naznačovaly, že testosteron zvyšuje výkonnost, řekněme na 1500 metrů.

Za zmínku stojí také to, že CAS shledal pravidla pro sportovce s DSD jako diskriminační, ale současně řekl, že tato diskriminace je „nezbytná, rozumná a přiměřená“ k ochraně „integrity ženské atletiky“.

Semenya a její právníci bojují s předpisy IAAF poslední dva roky a argumentují tím, že omezení jsou „medicínsky zbytečná, stejně jako ´diskriminační, iracionální, neospravedlnitelná´ a jsou porušováním pravidel sportu a obecně uznávaných lidských práv,“ napsal New York Times. Jiní argumentovali tím, že i když hyperandrogenismus dává Caster Semenya a dalším, jako je ona, mírnou výhodu před ostatními, existuje mnoho dalších, neregulovaných faktorů, které zvyšují sportovní výkon, jako je výživa, trénink a somatotyp. Vezměte si například americkou gymnastku Simone Biles: Je to 142 cm vysoká mašina, její drobné, ale silné tělo, nyní ve vrcholné formě po mnoha letech gymnastického tréninku, které jí s největší pravděpodobností daly náskok před jejími soupeřkami na olympijských hrách v roce 2016. A přece nikdo nezpochybňuje, že si Biles zlatou medaili zasloužila.

Osobní rekord Caster Semenya na 800 m má hodnotu 1:54.25 a činí z ní čtvrtou nejrychlejší ženu v historii na této trati. Chce-li pokračovat v závodění na 800 m, bude muset brát hormonální supresanty, které jí sníží hladinu testosteronu na 5 nmol / litr a udržet tuto úroveň po dobu nejméně šesti měsíců před závodem. 

„Vím, že předpisy IAAF se vždy zaměřovaly specificky na mě. IAAF se mě celých deset let snažila zpomalit, ale ve skutečnosti mě to posílilo,“ uvedla Semenya ve svém prohlášení, které vydali její zástupci.

 „Rozhodnutí CAS mě nezastaví. Znovu se zvednu a budu nadále inspirovat mladé ženy a atletky v Jižní Africe a na celém světě.“

Jihoafrické ministerstvo sportu a Semenya uvedli, že se proti rozhodnutí hodlají odvolat.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? SDÍLEJTE HO
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.

Stáhni si aktuální číslo časopisu právě teď

Po přechodu na listovací verzi časopisu, klikni vlevo nahoře na šipku a zahaj stahování PDF

Tištěná verze je opravdu exkluzivní. Obálka 250g křída mat a vnitřek 115 g křída mat spolu s formátem B5 nás řadí mezi nejkvalitnější časopisy na trhu co se technických parametrů týká. O těch obsahových nepochybujeme. Pouze v tištěné verzi budeme uvádět slevové kupony našich partnerů, které vám ušetří tisíce korun. Co třeba Adidas nebo Reebok od LionSport se slevou 30% nebo náš běžecký dres se slevou 20%? Protože chcemena Klokánka letos vybrat 250.000 Kč rozhodli jsme se věnovat z každého kusového prodeje časopisu Běžec+ 25 Kč ve prospěch Fondu ohrožených dětí – Klokánka.

Startovní balíček Blondýnka proti všem pro Klokánka

Scroll To Top Sidebar
Soubory cookie používáme pro zlepšení vašich zkušeností na našich webových stránkách. Prohlížením tohoto webu souhlasíte s naším používáním souborů cookie.