Sign in

close
Create an Account

Shopping cart

close

Podle nových výzkumů z University of Colorado je cvičení stejně důležité jako dieta, pokud jde o udržení hmotnosti. Ti, kteří snížili svoji váhu a dále si ji udržovali, spálili o 300 kalorií denně více než ti, kteří měli na začátku studie normální tělesnou hmotnost. (A z těchto kalorií bylo 180 spáleno fyzickou aktivitou.) Výzkum naznačuje, že fyzická aktivita, spíše než snižování příjmu kalorií, byla zodpovědná za udržení hmotnosti. jinými slovy, pro snížen í váhy je rozhodující zm,ěma stravovacího režimu, pro udržení získané váhy je nutno udržovat fyzickou aktivitu

Pokud jste někdy slyšeli rčení, „břišáky se vyrábí v kuchyni,“ nejste sami. Říká se, že to, co jíte, je mnohem důležitější pro udržení nechtěných kilogramů na distanc, než chození do posilovny nebo běhání. Ale nyní je tu výzkum, který naznačuje, že opak by mohl být pravdou – alespoň pokud jde o zachování váhy, kterou jste hubnutím dosáhli.

https://obchod.vyzvabezce.cz/pansky-bezecky-diar/

Výzkumníci z University of Colorado Anschutz Health and Wellness Center, publikovali v časopise Obesity výzkum srovnávající ty, kteří již zhubli a udrželi si hmotnost jeden rok (vážili kolem 68 kg), a dvě další skupiny lidí: jedni s normální tělesnou hmotností (kolem 68 kg – podobná tělesná hmotnost „udržovatelů váhy“) a druzí, kteří měli nadváhu (kolem 97 kg, tedy BMI podobné tomu, co „udržovatelé váhy“ měli předtím, než zhubli).

Celkový denní energetický výdej účastníků (TDEE) nebo množství spálených kalorií, byly měřeny pomocí vzorků moči. Rovněž byla měřena úroveň jejich metabolismu, aby se zjistilo, kolik jejich denní TDEE pochází z klidové fáze a kolik z fyzické aktivity.

V průběhu studie si všechny skupiny udržely svou váhu – což znamená, že celkový energetický výdej nebo počet kalorií, které účastníci za den spálili, se rovnal množství kalorií, které přijali. Výzkumníci zjistili, že celkový výdej energie u „udržovatelů váhy“ je vyšší než u skupiny s normální hmotností a podobný jako u skupiny s nadváhou. To ukazuje, že lidé, kteří před studií ztratili na váze a udržují si ji, přijímali podobné množství kalorií jako skupina s nadváhou. Tak proč „udržovatelé váhy“ nenabrali všechna kila zpět? Výzkumní pracovníci věří, že to souvisí s jejich zvýšenou fyzickou aktivitou: „Udržovatelé váhy“ spálili zhruba o 300 kalorií za den víc, než skupina s podobnou tělesnou hmotností – přičemž 180 kalorií bylo spáleno fyzickou aktivitou. Jednou z nich byla chůze, „udržovatelé váhy“ dělali denně více kroků než všichni ostatní – 12 100 versus 8 900 (skupina s normální tělesnou hmotností) a 6 500 (skupina s nadváhou).

Když člověk hubne, jeho tělo projde několika metabolickými adaptacemi, které se pokoušejí dostat ho zpět na počáteční hmotnost, uvedla spoluautorka studie Danielle Ostendorf, Ph.D., postdoktorandka Health and Wellness Center na Colorado University Anschutz. Při nižší tělesné hmotnosti spalujete méně kalorií než při vyšší. Takže buď snížíte příjem kalorií nebo jich budete více spalovat (skrze fyzickou aktivitu) – nebo kombinací obojího – abyste si hmotnost udrželi. „Na základě zjištění naší studie se zdá, že úspěšní „udržovatelé váhy“ se více spoléhají na výdej energie prostřednictvím fyzické aktivity než na snížení svého kalorického příjmu. Sečteno a podtrženo? Cvičení je stejně důležité jako dieta, pokud jde o udržovací fázi hubnutí, ne-li více. Ostendorf však upozorňuje, že každý je jiný. „Někteří jedinci si mohou úspěšně udržet úbytek hmotnosti prostřednictvím stravy i při menším objemu fyzické aktivity, zatímco jiní potřebují velmi vysokou úroveň fyzické aktivity,“ řekla. „Nejlepší strategie je ta, která funguje konkrétnímu člověku, takže zkoušet různé věci, abychom nalezli to, co nám funguje, je důležitým krokem k trvalému udržení hmotnosti.

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? SDÍLEJTE HO
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

Aktuální číslo časopisu Běžec+ právě v prodeji

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.

Tištěná verze je opravdu exkluzivní. Obálka 250g křída mat a vnitřek 115 g křída mat spolu s formátem B5 nás řadí mezi nejkvalitnější časopisy na trhu co se technických parametrů týká. O těch obsahových nepochybujeme. Pouze v tištěné verzi budeme uvádět slevové kupony našich partnerů, které vám ušetří tisíce korun. Co třeba Adidas nebo Reebok od LionSport se slevou 30% nebo náš běžecký dres se slevou 20%? Protože chcemena Klokánka letos vybrat 250.000 Kč rozhodli jsme se věnovat z každého kusového prodeje časopisu Běžec+ 25 Kč ve prospěch Fondu ohrožených dětí – Klokánka.

Startovní balíček RUN FOR LIVE - BĚHÁM POD PSEM

Scroll To Top
Soubory cookie používáme pro zlepšení vašich zkušeností na našich webových stránkách. Prohlížením tohoto webu souhlasíte s naším používáním souborů cookie.