Zdraví

Hormony uvolňované při pohybu

Přemýšleli jste někdy o chemických procesech, které ve vašem těle probíhají, když se potíte v tělocvičně? Euforické pocity během tréninku a po něm, bolest svalů, která se může dostavit až následující den, se nezjevují z čistého nebe. V těle probíhají miliony chemických procesů, které způsobují rozličné fyzické i psychické stavy. Pojďme si přiblížit pár nejdůležitějších procesů, ke kterým dochází během tréninku

Endorfiny: 

Tyto látky produkuje hypofýza, umístěná ve spodní části mozku. Endorfiny nás činí nadšenými, šťastnými, což může zamaskovat pocity bolesti a my tak můžeme i přes určitý diskomfort pokračovat v tréninku. Díky endorfinům se lidé stávají závislými na vyčerpávajícím cvičení a zažívají běžeckou nirvánu.

Estrogen: 

Estrogen rozhoduje o tom, zda tělo využije během intenzivního tréninku jako palivo uhlohydráty nebo tuky. Ženy mají tendenci spalovat spíš tuky, muži naopak uhlohydráty, protože ženy mají vyšší hladinu estrogenu. Proto v období menopauzy, kdy dojde k poklesu hladiny estrogenu) obvykle ženy přibírají na váze.

Dopamin: 

Dopamin je hormon štěstí. Studie doložily, že nedostatek dopaminových receptorů způsobuje náchylnost k tloustnutí, protože hladinu dopaminu potom zvyšujeme konzumací potravy.  Lidé s nízkým množstvím receptorů potřebují mít vyšší hladinu dopaminu v krvi, tj. více jídla, aby dosáhli stejné úrovně uspokojení jako osoby s normálním množstvím. Udržení vysoké hladiny dopaminu je další důvod k pravidelnému cvičení – nenastane pak potřeba se přejídat a tím nabírat kila. Dopamin je často spojován s orgasmem. Fyzická aktivita pomáhá hladinu dopaminu stimulovat, a dopamin, společně s cvičením vnitřních svalů, stehen a pánevního dna, může vést ke „coregasmu“, vycvičenému orgasmu.

Růstový hormon: 

Růstový hormon pomáhá stimulovat svalový růst. Růstové hormony (hepatocyt, fibroblast a inzulin) posílají signály satelitním buňkám, aby se přesunuly do místa poškození svalu, opravily škody způsobené cvičením a příslušně regulovaly nárůst svalové hmoty.

Serotonin: 

Serotonin je chemická sloučenina odpovědná za pocit štěstí, kvalitní spánek a zdravou chuť k jídlu. Když pravidelně sportujete, hladina serotoninu se zvýší. Spolu s endorfiny nám dělá serotonin z náročného tréninku potěšení. A navíc, čím víc máme serotoninu, tím máme větší energii a také čistější hlavu!

O BĚŽEC TEAM

Články označené tímto autorem jsme pro vás peložili a následně poupravili ze zahraničního zdroje. V pípadě, že u původního zdroje byl uveden zdroj, uvádíme ho na konci článku.

Related Posts

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..