Sign in

close
Create an Account

Shopping cart

close
BĚŽEC TEAM

BĚŽEC TEAM

Články označené tímto autorem jsme pro vás peložili a následně poupravili ze zahraničního zdroje. V pípadě, že u původního zdroje byl uveden zdroj, uvádíme ho na konci článku.

Nejlepší cvičení při zánětu Achillovy šlachy

Silový protokol se skládá ze dvou cvičení: pouštění paty při napnutém a při pokrčeném kolenu. Cvičení by mělo být prováděno ve třech sériích po 15 spuštěních paty – jak při napnutém, tak pokrčeném kolenu – dvakrát denně po 12 týdnů

Ve stoji na schodu, na špičkách nohou (kotníky protažené, lýtka zvednutá), přeneste veškerou svou váhu na zraněnou nohu. Pomalu využijte lýtkové svaly ke klesání, až pata spadne pod úroveň přední části nohy. Pomocí nezraněné/zdravé nohy se opět vraťte do výchozí, horní pozice. Nikdy nepoužívejte k vytažení do horní pozice zraněnou nohu! Toto cvičení způsobuje bolest, vydržte ale i přes toto nepohodlí, přestaňte pouze, je-li bolest nesnesitelná.

Když už provádíte cvik bez bolesti, zvyšte zátěž pomocí batohu na zádech. Máte-li nemocné Achillovy šlachy na obou nohách, použijte schod, abyste se dostali zpět do výchozí, horní pozice, s využitím kvadricepsů místo lýtkových svalů.

Excentrickým cvičením dochází k selektivnímu poškození Achillovky odtrháváním poškozených vláken šlachy a umožněním tělu vytvořit nová vlákna, která jsou pak bezprostředně blízko u zdravého kolagenu ve šlaše. Právě proto je mírná bolest při cvičení správná a postupné přidání váhy je nezbytné k progresivnímu posílení šlachy.

Cvičení 1: Excentrické pouštění paty při nataženém kolenu

 Na tomto obrázku je zraněná noha levá. Všimněte si, že pravá noha je používána k návratu do horní, výchozí pozice. Toto cvičení je jedním ze dvou využívaných při zánětu střední části Achillovy šlachy. Když toto zvládáte bez bolestí, zvyšte zátěž pomocí batohu na zádech.

Cvik 2.: Excentrické pouštění paty při pokrčeném kolenu

Stejně jako u cviku 1 je druhá noha používána k návratu do výchozí (vrchní) pozice. Tentokrát, pokrčte nohu v koleni a pomalu se snižte. Toto je druhé cvičení pro zánět střední části Achillovy šlachy. Necítíte-li při cviku bolest, přidejte zátěž.

Cvik 3.: Modifikace pro zánět úponu Achillovky

Cvik 3.: excentrické pouštění paty na rovné podložce. Toto cvičení využíváme při zánětu úponu Achillovy šlachy místo cvičení 1 a 2. Stejně jako u předchozích cviků pro zánět střední části Achillovky je zdravá noha používána k návratu do výchozí pozice. Necítíte-li bolest, zvyšte i u tohoto cviku zátěž. 

V případě zánětu úponu Achillovy šlachy, postup cvičení je trochu pozměněný: cvičí se na rovné zemi a pouze varianta s propnutým kolenem. Všechny ostatní parametry cviku jsou totožné (3×15 dvakrát denně, přidávání zátěže atd.)

BĚŽEC TEAM

BĚŽEC TEAM

Články označené tímto autorem jsme pro vás peložili a následně poupravili ze zahraničního zdroje. V pípadě, že u původního zdroje byl uveden zdroj, uvádíme ho na konci článku.
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? SDÍLEJTE HO
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Kup si aktuální číslo časopisu BĚŽEC+

95 Kč

  • cena včetně poštovného
  • ON LINE verze aktuálního čísla
Scroll To Top Sidebar
Soubory cookie používáme pro zlepšení vašich zkušeností na našich webových stránkách. Prohlížením tohoto webu souhlasíte s naším používáním souborů cookie.