Sign in

close
Create an Account

Shopping cart

close

Amanda McCrakenová

Jeden drink vás ze závodu nevyřadí, ale každý další, to je jeden krok vpřed, dva vzad. Slabý výkon.. alkohol omezuje schopnost těla regenerovat svaly a dehydratuje tělo.

Když se připravujete na velký závod, třeba maraton, je snadné vidět alkohol jako příjemnou záležitost, zvlášť po těžké večerní dřině v chladu a dešti. Přestože jedna sklenka vína nezpůsobí žádnou škodu, je důležité mít na paměti možné dopady, které by alkohol způsobil ve vašem tréninkovém programu. Pět a víc drinků v pátek nebo sobotu večer by mohlo vymazat těžce vydobyté výsledky měsíců dřiny.

Profesor David Cameron-Smith z auklendské univerzity studoval vliv alkoholu na biologické procesy, které se všichni sportovci snaží precizně ladit a optimalizovat.

“Jedním z klíčových faktorů úspěchu není samotný den závodu, ale průběžné úspěchy a zlepšení, kterých dosahujeme během dlouhé, namáhavé dřiny v tréninku”, říká. “Lidé si měli jsou vědomi, jaký vliv má alkohol, když ho konzumují večer před závodem, ale ne každý docení rušivý dopad na adaptaci těla na trénink a to je ta nejdůležitější věc.”

Konkrétně nás alkohol činí náchylnějšími ke zranění a to různými způsoby. Mění sekvenci fází spánku, což snižuje schopnost těla tvořit zásoby glykogenu – základního zdroje energie, potřebné pro vytrvalost. Zvyšuje hladinu stresového hormonu kortisolu, což snižuje schopnost hojení. Toto probíhá i tehdy, když přestane pít šest hodin před tím, než jdete do postele.

Kortisol podstatně redukuje hladinu růstového hormonu až o 70%. Tato látka je zásadní pro růst a regeneraci tkáně svalů, tedy toho, co potřebujete více než kdy, když na své tělo máte vysoké nároky a snažíte se navýšit trénink.

Není to ale jen objem živin, získaných během spánku, co nám alkohol bere. Přítomnost alkoholu v těle zahájí řadu chemických procesů, včetně toho, že z jater uvolní toxin, který ničí testosteron, další zásadní složku, podporující růst a regeneraci svalů.

Alkohol je rovněž klasifikován jako účinné diuretikum, látka, která podporuje tvorbu moči –  v tom smyslu, že významně dehydruje tělo až po dobu jednoho týdne (v závislosti na tom, kolik alkoholu zkonzumujete). Jste-li dehydrovaní, hrozí vám vyšší riziko zranění pohybového aparátu – jako jsou křeče, natažené a namožené svaly, poklesne vaše chuť běhat, přestože budete mít potřebu konzumovat stejné množství jídla jaok předtím, abyste tělu dodali palivo pro trénink.

Pijete-li alkohol, je potřeba konzumovat co nejvíc vody i v následujících dnech, protože když už je alkohol vstřebaný žaludkem a střevy, má negativní vliv na rovnováhu vody ve svalových buňkách. Kombinace tohoto a vliv alkoholu na glukogenezi (proces, při kterém vzniká glukóza) brání buňkám v jejich přirozené funkci, tvorbě sloučeniny zvané adenosin trifosfát (ATP), který svaly potřebují, aby se mohly smršťovat. Poklesne-li v těle hladina ATP, sníží se i výkonnost.

And perhaps most importantly, recent research has illustrated the effect of alcohol on the body’s largest tissue – skeletal muscle. This is the tissue that covers your skeleton, holding both bones and joints in the correct positions and controlling pretty much every body movement.

A co je možná nejdůležitější, nedávný průzkum představil vliv alkoholu na tělní tkáně , které pokrývají kostru, drží kosti a klouby ve správné pozici a dohlíží na každý pohyb těla.

Probíhá zde proces syntézy bílkoviny svalu, ve kterém buňky generují nové proteiny, nezbytné pro svaly, když regenerují, rostou a adaptují se po tréninku. Bez toho bychom se nikdy nezlepšili a vždy byli náchylní zranění. Alkohol má na proces syntézy bílkoviny svalu enormní vliv, snižuje ji dokonce jne na třetinu.

Jsou tu ale i dobré zprávy. Rozumná konzumace určitých typů alkoholických nápojů může být dokonce prospěšná. Červené víno obsahuje látku zvanou resveratrol, která snižuje krevní tlak a v důsledku toho chrání kardiovaskulární systém.

Přesto ale profesor Cameron-Smith říká, že je spousta lepších způsobů, jak do těla dostat tyto prospěšné látky.

“Některé druhy alkoholu jsou skutečně plné skvělých a prospěšných antioxidantů a protizánětlivých látek, které mají zajímavý biologický účinek”, říká. “Ale to samé můžeme říct o brokolici, růžičkové kapustě a celé další škále ovoce a zeleniny. Pít alkohol kvůli antioxidantům je výmluva – prostá a jednoduchá. Jezte lépe, jezte víc ovoce a zeleniny.”

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? SDÍLEJTE HO
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.

Stáhni si aktuální číslo časopisu právě teď

Po přechodu na listovací verzi časopisu, klikni vlevo nahoře na šipku a zahaj stahování PDF

Tištěná verze je opravdu exkluzivní. Obálka 250g křída mat a vnitřek 115 g křída mat spolu s formátem B5 nás řadí mezi nejkvalitnější časopisy na trhu co se technických parametrů týká. O těch obsahových nepochybujeme. Pouze v tištěné verzi budeme uvádět slevové kupony našich partnerů, které vám ušetří tisíce korun. Co třeba Adidas nebo Reebok od LionSport se slevou 30% nebo náš běžecký dres se slevou 20%? Protože chcemena Klokánka letos vybrat 250.000 Kč rozhodli jsme se věnovat z každého kusového prodeje časopisu Běžec+ 25 Kč ve prospěch Fondu ohrožených dětí – Klokánka.

Startovní balíček Blondýnka proti všem pro Klokánka

Scroll To Top Sidebar
Soubory cookie používáme pro zlepšení vašich zkušeností na našich webových stránkách. Prohlížením tohoto webu souhlasíte s naším používáním souborů cookie.