Zdraví

Jak alkohol ovlivňuje váš sportovní výkon?

Amanda McCrakenová

Jeden drink vás ze závodu nevyřadí, ale každý další, to je jeden krok vpřed, dva vzad. Slabý výkon.. alkohol omezuje schopnost těla regenerovat svaly a dehydratuje tělo.

Když se připravujete na velký závod, třeba maraton, je snadné vidět alkohol jako příjemnou záležitost, zvlášť po těžké večerní dřině v chladu a dešti. Přestože jedna sklenka vína nezpůsobí žádnou škodu, je důležité mít na paměti možné dopady, které by alkohol způsobil ve vašem tréninkovém programu. Pět a víc drinků v pátek nebo sobotu večer by mohlo vymazat těžce vydobyté výsledky měsíců dřiny.

Profesor David Cameron-Smith z auklendské univerzity studoval vliv alkoholu na biologické procesy, které se všichni sportovci snaží precizně ladit a optimalizovat.

“Jedním z klíčových faktorů úspěchu není samotný den závodu, ale průběžné úspěchy a zlepšení, kterých dosahujeme během dlouhé, namáhavé dřiny v tréninku”, říká. “Lidé si měli jsou vědomi, jaký vliv má alkohol, když ho konzumují večer před závodem, ale ne každý docení rušivý dopad na adaptaci těla na trénink a to je ta nejdůležitější věc.”

Konkrétně nás alkohol činí náchylnějšími ke zranění a to různými způsoby. Mění sekvenci fází spánku, což snižuje schopnost těla tvořit zásoby glykogenu – základního zdroje energie, potřebné pro vytrvalost. Zvyšuje hladinu stresového hormonu kortisolu, což snižuje schopnost hojení. Toto probíhá i tehdy, když přestane pít šest hodin před tím, než jdete do postele.

Kortisol podstatně redukuje hladinu růstového hormonu až o 70%. Tato látka je zásadní pro růst a regeneraci tkáně svalů, tedy toho, co potřebujete více než kdy, když na své tělo máte vysoké nároky a snažíte se navýšit trénink.

Není to ale jen objem živin, získaných během spánku, co nám alkohol bere. Přítomnost alkoholu v těle zahájí řadu chemických procesů, včetně toho, že z jater uvolní toxin, který ničí testosteron, další zásadní složku, podporující růst a regeneraci svalů.

Alkohol je rovněž klasifikován jako účinné diuretikum, látka, která podporuje tvorbu moči –  v tom smyslu, že významně dehydruje tělo až po dobu jednoho týdne (v závislosti na tom, kolik alkoholu zkonzumujete). Jste-li dehydrovaní, hrozí vám vyšší riziko zranění pohybového aparátu – jako jsou křeče, natažené a namožené svaly, poklesne vaše chuť běhat, přestože budete mít potřebu konzumovat stejné množství jídla jaok předtím, abyste tělu dodali palivo pro trénink.

Pijete-li alkohol, je potřeba konzumovat co nejvíc vody i v následujících dnech, protože když už je alkohol vstřebaný žaludkem a střevy, má negativní vliv na rovnováhu vody ve svalových buňkách. Kombinace tohoto a vliv alkoholu na glukogenezi (proces, při kterém vzniká glukóza) brání buňkám v jejich přirozené funkci, tvorbě sloučeniny zvané adenosin trifosfát (ATP), který svaly potřebují, aby se mohly smršťovat. Poklesne-li v těle hladina ATP, sníží se i výkonnost.

And perhaps most importantly, recent research has illustrated the effect of alcohol on the body’s largest tissue – skeletal muscle. This is the tissue that covers your skeleton, holding both bones and joints in the correct positions and controlling pretty much every body movement.

A co je možná nejdůležitější, nedávný průzkum představil vliv alkoholu na tělní tkáně , které pokrývají kostru, drží kosti a klouby ve správné pozici a dohlíží na každý pohyb těla.

Probíhá zde proces syntézy bílkoviny svalu, ve kterém buňky generují nové proteiny, nezbytné pro svaly, když regenerují, rostou a adaptují se po tréninku. Bez toho bychom se nikdy nezlepšili a vždy byli náchylní zranění. Alkohol má na proces syntézy bílkoviny svalu enormní vliv, snižuje ji dokonce jne na třetinu.

Jsou tu ale i dobré zprávy. Rozumná konzumace určitých typů alkoholických nápojů může být dokonce prospěšná. Červené víno obsahuje látku zvanou resveratrol, která snižuje krevní tlak a v důsledku toho chrání kardiovaskulární systém.

Přesto ale profesor Cameron-Smith říká, že je spousta lepších způsobů, jak do těla dostat tyto prospěšné látky.

“Některé druhy alkoholu jsou skutečně plné skvělých a prospěšných antioxidantů a protizánětlivých látek, které mají zajímavý biologický účinek”, říká. “Ale to samé můžeme říct o brokolici, růžičkové kapustě a celé další škále ovoce a zeleniny. Pít alkohol kvůli antioxidantům je výmluva – prostá a jednoduchá. Jezte lépe, jezte víc ovoce a zeleniny.”

O BĚŽEC TEAM

Články označené tímto autorem jsme pro vás peložili a následně poupravili ze zahraničního zdroje. V pípadě, že u původního zdroje byl uveden zdroj, uvádíme ho na konci článku.

Related Posts

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..