Sign in

close
Create an Account

Shopping cart

close

Celá desetiletí je „protein“ nejčastějším zaklínadlem ve světě zdraví, fitness a sportu. Ať mluvíme o konzumaci během nebo po tréninku, svačině nebo náhradě jednoho denního jídla, pokaždé je to: „Dám si protein.“ Pojďme se podívat na tři hlavní zdroje proteinu, a jak nám jsou prospěšné.

1. Syrovátka
Syrovátka je nejznámějším zdrojem proteinu vůbec. Je vedlejším produktem výroby sýra, je snadno stravitelná a rychle vstřebatelná. Syrovátkový protein je dostupný ve třech formách: syrovátkový koncentrát, izolát a hydrolyzát.

Syrovátkový protein obsahuje vysoké množství leucinu, aminokyseliny s rozvětveným řetězcem (BCAA). Ze tří BCAA (leucin, izoleucin, valin) je leucin nejdůležitější aminokyselinou pro stimulaci proteinové syntézy. Syntéza proteinu je klíčová pro regeneraci a růst svalů, nezbytnou pro obnovení sil a výkonu sportovce. Proteinová syntéza musí převyšovat svalové odbourávání, které nastává během tréninku.

2. Mléčný protein
Mléčný protein prokazatelně omezuje metabolická rizika, jakými je vysoký tlak, dyslipidemie a mírná hyperglykemie. Mléčný protein také napomáhá měnit tělesnou konstituci zvyšováním objemu štíhlého svalstva a redukcí tělesného tuku. BCAA obsažené v mléčném proteinu pomáhají zvýšit syntézu proteinů ve svalech. Mléčný protein je obsažený v mnoha proteinových prášcích.

3. Kaseinát vápenatý
IGF-1 (inzulínu podobný růstový faktor) je od narození přirozeně tělem tvořený hormon, podporující růst svalů. Kaseinát vápenatý podporuje tvorbu IGF-1, který je nezbytný pro růst štíhlých svalů. Najdete ho v proteinových prášcích.

Víc než jen protein
Teď si možná říkáte: ‚“Wow, prostě mi bude stačit tuna proteinu a budu rychle regenerovat a díky tomu zlepším svůj výkon!“ Ve skutečnosti to takto nefunguje. Jedním z klíčů k regeneraci je doplnění a obnovení glykogenu ve svalech. Glykogen je zásobárna uhlovodíku a sídlí ve svalech a játrech. Z toho plyne, že hlavní makronutrient, který k podpoře regenerace potřebujeme, jsou uhlohydráty. Samozřejmě, proteiny jsou také důležité, ale zásadní pro regeneraci je tvorba proteinových sekvencí, aminokyselin. Z toho je zřejmé, že tvrzení, že po výkonu je pro regeneraci nutné nadopovat tělo množstvím proteinu, je pouze dlouholetou mýlkou.

Cílem je, aby každé jídlo, které zkonzumujeme, obsahovalo 15-30% kalorií z proteinů. Tímto způsobem, ať už si děláte smoothie nebo jiné jídlo, dodáte tělu správný poměr živin. Jednoduše využijte proteinový prášek (správně vyvážený poměr uhlohydrátů – proteinů – tuků) jako surovinu pro přípravu koktejlu/jídla po výkonu.

vysokooktanové proteinové smoothie
Zde je recept na „vysokooktanové“ smoothie, které je ideálním zdrojem energie. Smíchejte následující suroviny a vodou a ledem.

Půl naběračky proteinového prášku dle vašeho výběru (cca 12g proteinu)

  • 1 banán
  • 1 lžička medu
  • 1 šálek borůvek
  • 1 lžička burákového másla

Toto smoothie dodá vašemu tělu 333 kalorií, tvoří ho 55% uhlohydrátů, 21% proteinů, 24% tuků a BCAA – pro podporu proteinové syntézy.

V poslední době jsem dost často slyšel někoho říkat: „Četl jsem, že tenhle zdroj proteinů je špatný.“ Tato otázka je na místě, ale pojďme se na to podívat trochu jinak. Na jedné straně je množství zkonzumovaného piva, vína, pizzy, křupavých křidélek, smažáků, burgerů, kávy atp. a na druhé straně trocha proteinového prášku. Mnozí lidé, kteří řeší nevhodnost proteinového prášku, mají, jde-li o jejich tělesnou konstituci a výživu, toho k řešení víc, než je lžíce proteinového prášku zkonzumovaná pro podporu proteinové syntézy

Rick Kattouf

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? SDÍLEJTE HO
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.

Stáhni si aktuální číslo časopisu právě teď

Po přechodu na listovací verzi časopisu, klikni vlevo nahoře na šipku a zahaj stahování PDF

Tištěná verze je opravdu exkluzivní. Obálka 250g křída mat a vnitřek 115 g křída mat spolu s formátem B5 nás řadí mezi nejkvalitnější časopisy na trhu co se technických parametrů týká. O těch obsahových nepochybujeme. Pouze v tištěné verzi budeme uvádět slevové kupony našich partnerů, které vám ušetří tisíce korun. Co třeba Adidas nebo Reebok od LionSport se slevou 30% nebo náš běžecký dres se slevou 20%? Protože chcemena Klokánka letos vybrat 250.000 Kč rozhodli jsme se věnovat z každého kusového prodeje časopisu Běžec+ 25 Kč ve prospěch Fondu ohrožených dětí – Klokánka.

Startovní balíček Blondýnka proti všem pro Klokánka

Scroll To Top Sidebar
Soubory cookie používáme pro zlepšení vašich zkušeností na našich webových stránkách. Prohlížením tohoto webu souhlasíte s naším používáním souborů cookie.