Sign in

close
Create an Account

Shopping cart

close

Ideální snídaně běžce

BĚŽEC TEAM

BĚŽEC TEAM

Články označené tímto autorem jsme pro vás peložili a následně poupravili ze zahraničního zdroje. V pípadě, že u původního zdroje byl uveden zdroj, uvádíme ho na konci článku.

Nezáleží na tom jak moc nebo jak tvrdě trénujete, ale jako běžec se nezlepšíte, pokud nebudete dávat pozor na to, co jíte. Adekvátní strava, obsahující dostatek energie a stavebních látek pro vaše svaly, vám pomůže uspět. Strava, která tyto podmínky nesplňuje, bude brzdit růst vaší výkonnosti. Snídaně, obsahující správně vyvážené nutriční hodnoty, je základem této rovnice. Pokud si nejste jisti tím, jak upravit jídelníček, který by vám umožňoval běžecký růst, promluvte si se svým lékařem nebo výživovým specialistou.

Dostatek sacharidů: Vytrvalostní běžec by měl jíst stravu tvořenou z 55 – 60 % kalorického příjmu sacharidy. To znamená, že část každého jídla, včetně snídaně, by měla být bohatá na sacharidy. Pro snídani jsou správnou volbou celozrnné cereálie s malým podílem cukru, horké, uvařené obiloviny jako jsou ovesné vločky, čerstvé ovoce, celozrnný chléb a na škrob bohatá zelenina (třeba brambory). Snadný způsob jak zaručit, aby vaše snídaně měla dostatek sacharidů, je rozdělit ji na třetiny. 1/3 vyplňte ovocem a zeleninou, 1/3 kvalitního, na vlákninu bohatého jídla. Poslední 1/3 snídaně přespolního běžce by měla obsahovat nízkotučné bílkoviny. 20 – 25% kalorického příjmu by měly tvořit bílkoviny. Vyhněte se plnotučným mléčným produktům a uzeninám jako je třeba slanina. Tyto nahraďte nízkotučným nebo netučným mlékem, jogurty, sýrem, vajíčky, vaječnými bílky nebo jejich náhradami, fazolemi a jinými luštěninami, drůbežími párky nebo libovým hovězím, vepřovým masem

Zaměřte se na nízkotučné: Přestože je příjem tuků pro přespolního běžce důležitý (i ve snídani), tuk by neměl převyšovat 20% kalorického příjmu sportovce. Vyhněte se potravinám, které obsahují velké množství nasycených tuků jako je máslo, sádlo, plnotučné mléko, ve prospěch ořechů (mandle, vlašské ořechy), olivového oleje, avokáda. Kromě toho, že tyto produkty obsahují velké množství minerálů a vitamínů, obsahují tyto potraviny jednoduché a polynenasycené mastné kyseliny, které snižují riziko srdečních chorob a vysoké hladiny cholesterolu.

Mějte dostatek tekutin: Vytrvalostní běžec by měl během snídaně vypít spoustu tekutin. Každý den byste měli vypít asi polovinu vaší hmotnosti v uncích tekutiny. Nejlepší volbou jsou voda, neslazený čaj, nízkotučné nebo netučné mléko, obilné mléko, nebo 100 % ovocný džus. Konzumujte nejméně jednu sklenku k snídani a pamatujte na doplňování tekutin každou hodinu během dne.

Vzorová snídaně: Typická snídane pro vytrvalostní běžkyni, která konzumuje asi 2500 kalorií denně, by se měla skládat z dvou porcí neslazené, ovesné kaše, připravené z mléka a smíchané s jedním šálkem čerstvého ovoce (například jahod). Jako zdroj proteinů a tuků by měla zařadit ¼ šálku mandlí. Vytrvalostní běžec s kalorickým příjmem 3500 kalorií může snídat míchaná vejce s nízkotučným sýrem na celozrnném anglickém muffinu. K tomu 1 šálek nízkotučného mléka a celý grapefruit.

BĚŽEC TEAM

BĚŽEC TEAM

Články označené tímto autorem jsme pro vás peložili a následně poupravili ze zahraničního zdroje. V pípadě, že u původního zdroje byl uveden zdroj, uvádíme ho na konci článku.
LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? SDÍLEJTE HO
Share on facebook
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email

Kup si aktuální číslo časopisu BĚŽEC+

95 Kč

  • cena včetně poštovného
  • ON LINE verze aktuálního čísla
Scroll To Top Sidebar
Soubory cookie používáme pro zlepšení vašich zkušeností na našich webových stránkách. Prohlížením tohoto webu souhlasíte s naším používáním souborů cookie.