Zpět na hlavní stranu / Zdraví / 7 TOP tipů pro návrat k běhání po chřipce

7 TOP tipů pro návrat k běhání po chřipce

Jarní závody se blíží a pro mnoho běžců znamená měsíc leden nakopnutí k ambiciózním tréninkovým plánům. Co když ale jsou naše plány překaženy náhlou nemocí? Pokud se vám v poslední době dostaly do rukou noviny, nebo jste sledovali večerní zprávy, jistě vám neunikla informace, že se letos opět chřipka šíří rychle jako oheň ve vyprahlé krajině. Někteří běžci budou muset řešit dilema, jestli se cítí dostatečně dobře na to, aby vyběhli. Tady jsou naše top tipy  pro návrat k tréninku po chřipce:

  1. Měřte si teplotu. Je to jednoduché – pokud máte stále ještě zvýšenou teplotu, je lepší počkat až opadne před tím, než znovu obujete běžecké boty. Zvýšená teplota indikuje, že vaše tělo ještě stále bojuje s infekcí.  Namísto „okrádání“ těla o energii během mu dopřejte využít všechny síly na boj s nemocí.
  2. Pijte, pijte, pijte. Není žádná novinka, že chřipka způsobuje dehydrataci těla. Pijte dostatečné množství tekutin k doplnění jejich hladiny po chřipce. Monitorujte barvu moči k lepšímu posouzení stupně hydratace – cokoliv tmavšího než limonáda znamená, že vaše tělo je dehydratované. Počkejte, než vaše moč získá správnou barvu před tím, než vyrazíte do ulic.
  3. Doplňujte vitamíny. Váš imunitní systém právě dobojoval ve válce a bude potřebovat trochu podpořit, než zase začne naplno fungovat. Multi-vitamín by měl být součástí vaší denní rutiny, po prodělané chřipce to platí dvojnásob.
  4. Začněte zvolna. Několik vašich prvních běhů po nemoci by mělo být krátkých a v nízké intenzitě. Pokud lapáte po dechu, běžíte v příliš vysoké intenzitě. Pamatujte, že cílem je pozvolna se dostat zpátky do tréninku. Po návratu je důležitější čas strávený na nohou (během) než intenzita běhu.
  5. Postupně zvyšujte kilometráž. Přestože může být lákavé rychle se znovu ponořit do tréninku, pamatujte na postupné zvyšování týdenních dávek po návratu. Pokud začnete příliš rychle nebo poběžíte příliš dlouho, riskujete, že se chřipka vrátí. Dejte šanci vašemu tělu postupně si znovu přivyknout na zátěž.
  6. Varovné znaky. Pokud prožíváte závratě, bolesti svalů, nebo extrémní únavu, přestaňte s tréninkem a dejte si raději další den, dva volno než se pokusíte znovu začít. Pokud problémy přetrvávají a neustupují, konzultujte je s vaším doktorem.
  7. Buďte vůči sobě ohleduplní. Nesnažte se dohonit kilometry, které vám kvůli volným dnům v posteli chybí. Pamatujte, že odpočinkové dny jsou důležitou součástí tréninkového plánu. Pár volných dní nebrání tomu, aby jste se zlepšili. Všechno zlé je k něčemu dobré a po prodělané nemoci se cítíme vděční za to, že už je nám zase lépe. Využijte příležitosti užít si vaše první po-chřipkové běhy a oslavte skutečnost, že jste znovu na nohou.

Přehled BĚŽEC TEAM

Články označené tímto autorem jsme pro vás peložili a následně poupravili ze zahraničního zdroje. V pípadě, že u původního zdroje byl uveden zdroj, uvádíme ho na konci článku.

Také zkontrolujte

Sabotuje vám běh alergie?

Konečně je venku teplo, můžeme běhat venku a sbírat solidní množství naběhaných kilometrů. Jste-li ale jedním z lidí, koho trápí sezónní alergie (v ČR trpí alergií nejméně každý čtvrtý občan), kýcháte, teče vám z očí, lechtá v krku, může vás z poloviny běhu vrátit domů na gauč. Tyto nepříjemné symptomy se spustí ve chvíli, kdy

Tento článek je určen jen pro registrované čtenáře a členy klubu Běžec TEAM. Bezplatnou registraci můžeš provést zde. Máš účet? Přihlásit se můžeš na tomto místě.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

%d blogerům se to líbí: