Sign in

close
Create an Account

Shopping cart

close

Jasně, není to snadné, vyběhnout v takovém počasí na 10K, ale upřímně, není nic krásnějšího, než dělat první stopy v čerstvě napadaném sněhu, zrovna když se slunce probouzí. Taky jsem si našla pár věcí, co mi zimní běh usnadňují, a mám pro vás několik tipů. Klíč k úspěchu? Navrstvené oblečení, plánování dopředu a bezpečnost.

Přezujte se. Super minimalistické boty, ve kterých se na letních trailech cítíte cool, vám ve sněhu a na ledu moc neposlouží. I když se nechcete nazout do plně zimní obuvi nebo používat nesmeky (např. Yaktrax), měli byste být obuti do teplejších bot se silnější podrážkou, abyste zabránili promrznutí prstů a zajistili si lepší přilnavost k povrchu. 

Vyměňte tenisky za sněžnice. Pohyb na sněžnicích posiluje srdce, tak proč nevyužít tuhle sezónní možnost pohybu na čerstvém vzduchu? Při chůzi na sněžnicích vás budou kvadricepsy pálit jako při žádném jiném tréninku, navíc nehrozí podklouznutí, nebo uklouznutí z kopce dolů (což se na uklouzaném svahu jinak stane raz dva).

Ve vysokém sněhu kolena nahoru. Váš běžný běžecký styl bude potřeba ve vysokém sněhu poupravit. Bude to vypadat víc jako poskoky než běh, když se budete dostávat skrz vyšší vrstvu čerstvého prašanu. Berte to jako jiný typ tréninku. Když se budete prodírat sněhem, rychlost vašeho pohybu se sníží, ale vaše svaly budou pracovat mnohem víc, než by pracovaly na suchém asfaltu.

Dejte přednost sněhu před ledem. Osobně dávám v zimě přednost přírodním cestám z jednoho prostého důvodu: chodníky kloužou. Silnice a chodníky jsou ošetřovány rozmrazovacími prostředky, sníh se tedy roztaje, voda pak namrzá a vytváří na chodnících a vozovkách kluziště. Přírodní cesty mají, na druhou stranu, tendenci být udusané, běh je tedy riskantní i zde, ale přesto je tu menší šance, že se z něj stane improvizovaný trénink ledního hokeje.

Očekávejte pád… Lidé vás uvidí tuto zimu spadnout minimálně jednou, když budete běhat na sněhu a ledu. Přes tuto trapnost se však přeneste: Jediný důvod, proč ostatní setrvají ve vzpřímené poloze, je ten, že neběhají dost rychle nebo tolik nemakají. Běžíte-li po ledě, zaměřte se na držení chodidel blízko země a dělejte krátké kroky. Když se ocitnete na hodně kluzkém povrchu, nehrajte si na hrdiny a nesnažte se tím místem propálit. Zpomalte do chůze a šetřete své boky.

… a pohmožděniny ošetřete co nejdřív. Když upadnete ve sněhu, je to legrace. Pokud upadnete na ledu, velmi pravděpodobně budete mít na boku parádní modřinu. Hned jak se dostanete domů, místo zaledujte, abyste zahájili léčebný proces. Když je následující den místo bolestivé, dopřejte si volno, neběhejte, jestli je ale bolest snesitelná, jděte se projít, abyste zvýšili potřebné prokrvení. Čím víc se zvládnete hýbat, tím méně postižené místo ztuhne.

Bezpečnost! V tomto ročním období bychom měli nosit výrazné barvy, oblečení s dobře viditelnými doplňky a mít u sebe světelné prvky, když se běh protáhne přes západ slunce, ať už nechtěně, nebo plánovaně. Když kolem cest poletuje rozfoukaný sníh, řidiči vás mohou snadno přehlédnout, buďte tedy tak viditelní, jak jen to dokážete!

Užívejte si zimní období. Pokud v mizerném počasí, jako je sníh a led, běhání nevyhledáváte, bude to pro vás tvrdá zima. Naučte se raději milovat svou sílu vyběhnout ven a makat, i když mrzne, až praští. Rozšoupněte se a kupte si pořádné zimní vybavení nebo se po běhu rozmazlujte v sauně nebo si dejte horkou vanu. Nezapomeňte na pořádnou koulovačku s vaším běžeckým parťákem, jen tak, pro srandu

LÍBIL SE VÁM ČLÁNEK? SDÍLEJTE HO
Share on facebook
Share on whatsapp
Share on email

Aktuální číslo časopisu Běžec+ právě v prodeji

Pokud chceš dostat časopis hned jak ho doděláme ZAREGISTRUJ se k odběru právě teď.

Tištěná verze je opravdu exkluzivní. Obálka 250g křída mat a vnitřek 115 g křída mat spolu s formátem B5 nás řadí mezi nejkvalitnější časopisy na trhu co se technických parametrů týká. O těch obsahových nepochybujeme. Pouze v tištěné verzi budeme uvádět slevové kupony našich partnerů, které vám ušetří tisíce korun. Co třeba Adidas nebo Reebok od LionSport se slevou 30% nebo náš běžecký dres se slevou 20%? Protože chcemena Klokánka letos vybrat 250.000 Kč rozhodli jsme se věnovat z každého kusového prodeje časopisu Běžec+ 25 Kč ve prospěch Fondu ohrožených dětí – Klokánka.

Startovní balíček RUN FOR LIVE - BĚHÁM POD PSEM

Scroll To Top
Soubory cookie používáme pro zlepšení vašich zkušeností na našich webových stránkách. Prohlížením tohoto webu souhlasíte s naším používáním souborů cookie.